Էրդողանը կրկին քննադատել է Իսրայելի իշխանություններին
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հանդես է եկել Իսրայելի իշխանություններին քննադատող հայտարարությամբ: Ինչպես հայտնում է ՌԲԿ-ն, հղում անելով Associated Press-ը, Փարիզ կատարած այցի վերջին օրը Թուրքիայի վարչապետն ասել է, որ հրեական պետությունը ներկա պահին հանդիսանում է «Մերձավոր Արևելքի վտանգներից մեկը, քանի որ Գազայի տարածքի օկուպացիայի ընթացքում մասնակից է Պաղեստինի 1 հազար 400 բնակիչների մահվանը»:
Այցի ընթացքում Էրդողանը նաև հայտարարություններ է արել Իրանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման մասին` կասկած արտահայտելով դրանց անարդյուանվետության վերաբերյալ:
Թուրքիայի վարչապետը նշել է, որ «այն երկրները, որոնք նախաձեռնել էին նախկին պատժամիջոցները, առաջինն էին խախտել դրանք»:
«Ֆրանսիացիները, գերմանացիները, անգլիացիները, ամերիկացիներն ու չինացիները` բոլորը ներգրավված են այս ամենի մեջ, և նրանց դեռ հաջողվում է առևտուր վարել Իրանի հետ` անուղղակի ճանապարհներով»,- ասել է Ռ.Թ.Էրդողանը:

Эрдоган выступил с резкой критикой в адрес властей Израиля
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган выступил с резкой критикой в адрес властей Израиля. По мнению турецкого премьера, еврейское государство является на данный момент "принципиальной угрозой для Ближнего Востока, поскольку за время своей оккупации сектора Газа причастно к гибели 1 тыс. 400 жителей Палестины".
Выступление Р.Т.Эрдогана проходило в последний день его официального визита в Париж, передает РБК.ру со ссылкой на Associated Press.
Кроме того, в ходе своих предыдущих выступлений в Париже глава турецкого правительства высказал сомнения по поводу эффективности дальнейших санкций против Ирана в отношении его ядерной программы.
Эрдоган также отметил, что "те страны, которые инициировали предыдущие санкции, первыми же стали их нарушать".
"Французы, немцы, англичане, американцы и китайцы - они все в это вовлечены, и им все еще удается торговать с Ираном через непрямые каналы", - заявлял Р.Т.Эрдоган.