Բացվեց հայ-թուրքմենական ապրանքների ցուցահանդես-վաճառքը
Այսօր ՀՀ կառավարության ընդունելությունների տանը հայ-թուրքմենական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շրջանակներում տեղի ունեցավ թուրքմենական և հայկական ապրանքների ցուցահանդես-վաճառքի բացում: Ավանդական կարմիր ժապավենի փոխարեն կանաչ-սպիտակ ժապավենը կտրեցին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ու Թուրքմենստանի փոխվարչապետ Խըդըր Սապարլիևը:
Տ. Սարգսյանը, ողջունելով հյուրերին, հույս հայտնեց, որ երկկողմ հարաբերությունները կզարգանան և միջգերատեսչական հանձնաժողովի աշխատանքի ընթացքում ձեռքբերված պայմանավորվածությունները կնպաստեն երկու երկրների միջև կապերի խորացմանը:
«Հարկավոր է հասկանալ, թե ինչ տեսակի և ինչ որակի ապրանքների հանդեպ կա հետաքրքրություն: Մեր երկու երկրների միջև ձևավորված բարիդրացիական հարաբերությունները հիմք կհանդիսանան տնտեսական ձեռքբերումների համար և այսօր մենք տեսնում ենք, որ բավականին չօգտագործված ներուժ կա»,- ասաց ՀՀ վարչապետը:
Խ. Սապարլիևի խոսքով, Թուրքմենստանի անկախացումից հետո երկրի թեթև արդյունաբերությունը վերածնվել է. «Մեր հոյակապ գորգերը հանդիսանում են ազգային հպարտություն: Դրանք բնութագրում են ազգի բոլոր դրական հատկությունները»:
Նա նույնպես վստահություն հայտնեց, որ միջկառավական հանձնաժողովի այս նիստը կնպաստի Թուրքմենստանի և Հայաստանի տնտեսական հարաբերությունների խորացմանը:
Ցուցահանդես-վաճառքին մասնակցում են Թուրքմենստանի թեթև արդյունաբերության ոլորտի շուրջ 20 ընկերություններ, որոնք նեկայացնում են ձեռագործ գորգեր, հագուստներ` ազգային, սպորտային ու ջինսե, կոշկեղեն, թելեր, կտորներ և այլն: Հայկական ապրանքներից ներկայացված են խմիչք, հանքային ջրեր, պահածոներ և շինարարական արտադրանք:
Ի դեպ, թեև ցուցահանդեսում հայտարարված էր նաև վաճառք, սակայն թուրքմենական ողջ արտադրանքն արդեն գնել էր հայ գործարարներից մեկը:

Армянский бизнесмен на выставке купил все туркменские товары
В Доме приемов правительства Армении сегодня открылась выставка-продажа армянских и туркменских товаров. Мероприятие проходит в рамках заседания армяно-туркменской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
В ходе официальной церемонии открытия выставки премьер-министр Армении Тигран Саркисян выразил надежду, что двусторонние отношения будут развиты, а достигнутые в рамках заседания договоренности будут содействовать углублению связей между Арменией и Турцией.
«Необходимо понять, к каким товарам существует заинтересованность в двух странах. Сформированные между Арменией и Туркменистаном добрые отношения послужат основой для экономических достижений, учитывая также, что между нашими странами существует неиспользованный потенциал», - отметил Т.Саркисян.
Со своей стороны, вице-премьер Туркменистана Хыдыр Сапарлиев заявил, что легкая промышленность страны возродилась с обретением независимости.
«Наши ковры являются национальной гордостью республики. Они характеризуют все положительные свойства нации», - сказал он.
На выставке участвуют около 20 компаний, занятых в сфере легкой промышленности Туркменистана. Армянские компании представляют различные напитки, консервы, стройматериалы.
Кстати, на выставке можно было приобрести понравившиеся товары, однако один из армянских предпринимателей успел скупить всю выставленную Туркменистаном продукцию.