Բացվեց հայ-թուրքմենական ապրանքների ցուցահանդես-վաճառքը
Այսօր ՀՀ կառավարության ընդունելությունների տանը հայ-թուրքմենական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շրջանակներում տեղի ունեցավ թուրքմենական և հայկական ապրանքների ցուցահանդես-վաճառքի բացում: Ավանդական կարմիր ժապավենի փոխարեն կանաչ-սպիտակ ժապավենը կտրեցին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ու Թուրքմենստանի փոխվարչապետ Խըդըր Սապարլիևը:
Տ. Սարգսյանը, ողջունելով հյուրերին, հույս հայտնեց, որ երկկողմ հարաբերությունները կզարգանան և միջգերատեսչական հանձնաժողովի աշխատանքի ընթացքում ձեռքբերված պայմանավորվածությունները կնպաստեն երկու երկրների միջև կապերի խորացմանը:
«Հարկավոր է հասկանալ, թե ինչ տեսակի և ինչ որակի ապրանքների հանդեպ կա հետաքրքրություն: Մեր երկու երկրների միջև ձևավորված բարիդրացիական հարաբերությունները հիմք կհանդիսանան տնտեսական ձեռքբերումների համար և այսօր մենք տեսնում ենք, որ բավականին չօգտագործված ներուժ կա»,- ասաց ՀՀ վարչապետը:
Խ. Սապարլիևի խոսքով, Թուրքմենստանի անկախացումից հետո երկրի թեթև արդյունաբերությունը վերածնվել է. «Մեր հոյակապ գորգերը հանդիսանում են ազգային հպարտություն: Դրանք բնութագրում են ազգի բոլոր դրական հատկությունները»:
Նա նույնպես վստահություն հայտնեց, որ միջկառավական հանձնաժողովի այս նիստը կնպաստի Թուրքմենստանի և Հայաստանի տնտեսական հարաբերությունների խորացմանը:
Ցուցահանդես-վաճառքին մասնակցում են Թուրքմենստանի թեթև արդյունաբերության ոլորտի շուրջ 20 ընկերություններ, որոնք նեկայացնում են ձեռագործ գորգեր, հագուստներ` ազգային, սպորտային ու ջինսե, կոշկեղեն, թելեր, կտորներ և այլն: Հայկական ապրանքներից ներկայացված են խմիչք, հանքային ջրեր, պահածոներ և շինարարական արտադրանք:
Ի դեպ, թեև ցուցահանդեսում հայտարարված էր նաև վաճառք, սակայն թուրքմենական ողջ արտադրանքն արդեն գնել էր հայ գործարարներից մեկը:

Within the framework of Armenia-Turkmenistan Inter-Governmental Commission on Economical Cooperation, the trade exhibition opened Thursday in the House of Receptions of Government of Armenia with Armenian and Turkmen-made production on a display.
In his speech at the opening ceremony Armenia’s Prime Minister Tigran Sarkisian said he hopes that the bilateral relations between the two countries will develop, contributing to strengthening of cooperation.
“It’s necessary to understand, what goods are in demand in two countries; good relations, established between the two nations, will become a good basis for economical achievements, especially, if consider the existing potential that hasn’t been used yet,” said Prime Minister Sarkisian.
His Turkmen counterpart Khydyr Saparliev said that county’s light industry has been developing since gaining the independence.
“Turkmen-made carpets are a subject of national pride; they mirror all the positive features of our nation,” said Khydyr Saparliev.
Nearly 20 companies from Turkmenistan, engaged in light industry, displayed their production, while Armenian companies presented various drinks, canned goods, building materials, etc.
It’s worth mentioning that someone of Armenian businessmen has already bought all the displayed Turkmen products, making it impossible for other visitor to buy something.