Կնքվեց հայ-ռուսական համագործակցության ևս մեկ համաձայնագիր
Այսօր կնքվեց հայ-ռուսական համագործակցության ևս մեկ համաձայնագիր: ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատում (ԱԱՊ) վերջինիս նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Մարտին Սարգսյանը և Ռուսաստանի ԱՊՀ հարցերով դաշնային գործակալության հայաստանյան ներկայացուցչության ղեկավար Վիկտոր Կրիվոպուսկովը ստորագրեցին իրենց ղեկավարած կառույցների համագործակցության համաձայնագիր:
Մ. Սարգսյանը նշեց, որ 2009 թ-ին Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմել է շուրջ 1 մլրդ դոլար, սակայն դա չի արտահայտում տնտեսական ողջ ներուժը: Ըստ նրա, այս փաստաթղթի ստորագրումը կոչված է երկու երկրների տնտեսությունների դինամիկ զարգացմանը:
«Ջանք ու եռանդ չենք խնայի մեր գործարարներին ռուսական և ռուս գործարարների` մեր շուկա մտնելուն աջակցելու համար»,- վստահեցրեց Մ. Սարգսյանը:
Վ. Կրիվոպուսկովը տնտեսության զարգացման համար կարևորեց փոքր ու միջին ձեռնարկությունների դերը և դրանց աջակցությունը: Նրա խոսքով, ՀՀ ԱԱՊ-ն հետաքրքրված է արտաքին առևտրային կապերով. «Հայաստանի համար Ռուսաստանը մեծ նշանակություն ունի, ինչպես և Ռուսաստանի համար Հայաստանը»:
Ըստ նրա, համաձայնագիրը կնպաստի երկու երկրների գործարարների արտադրական և ձեռնարկատիրական գործունեության համար հավասար պայմանների ստեղծմանը, ՓՄՁ սուբյեկտների միջև միջշրջանային ուղիղ կապերի հաստատմանը և այլն:

Today was signed one more agreement of Armenian – Russian cooperation. In the RA Chamber of commerce and industry the chairman of the mentioned chamber, RA NA deputy Martin Sargsyan and the head of the head of Rossotrudnichestvo office in Armenia, Russian Embassy advisor Victor Krivopuskov signed an agreement of cooperation between the institutions headed by them.
M. Sargsyan mentioned that in 2009 between Armenia and Russia the product circulation has made around 1 bln. dollars. According to him this agreement is directed towards the dynamic development of the economy of both countries.
“We will do our best to support our and Russian businessmen to enter each others markets,” M. Sargsyan assured.
For the development of the economy V. Krivopuskov attached importance to the role of the small and average enterprises: “Armenia is of a great importance for Russia, as Russia for Armenia,” he said.
According to him the agreement will promote the creation of equal conditions for the productive activities of the businessmen of both countries.