Իտալական Eni-ն արգելափակում է «Հարավային հոսքի» զարգացումը
«Իտալական Eni-ն, որը մասնակցում է «Հարավային հոսք» գազամուղի ծովային հատվածի շինարարությանը, արգելափակում է նախագծի զարգացումը»,- «Գազպրոմ»-ի արտաքին տնտեսական գործունեության դեպարտամենտի ղեկավար Ստանիսլավ Ցիգանկովին մեջբերում է Interfax գործակալությունը:
«Մինչ օրս նրանց կողմից ոչ մի կառուցողական քայլ չի եղել, կատարված աշխատանքների ոչ մի իրեղեն ապացույց չկա»:
«Գազպրոմ»-ի բարձրաստիճան պաշտոնյան ավելացրել է, որ իտալական կողմը չի համաձայնեցնում աշխատանքային ծրագրերը: «էլ չեմ խոսում նրանց կողմից վճարումների մասին. ամեն ինչի համար մենք ենք վճարում»,- ասել է նա:
Ս. Ցիգանկովը ընդգծել է, որ «Գազպրոմն» իր պարտավորությունները ավելի քան կատարել է` «իսկ նրանց կողմից ոչինչ չեմ կարողանում գտնել` բացի take-or pay (վերցրու կամ վճարի) սկանդալից»:

Italian Eni blocks the development of “South stream”
“Italian Eni that takes part in the construction of the “South Stream” gas pipeline blocks the development of the project,” said Stanislav Cigankov to Interfax news agency.
“Not a single constructive step is made by them till now, not a single material proof of the works implemented.”
The high ranked official of “Gazprom” added that the Italian side does not coincide the working plans. “I am not talking about the payments by them, we pay for everything,” he told.
S. Cigankov stressed that “Gazprom” has fulfilled its duties more than ever, “while nothing more than take-or pay scandal can be noticed from their side.”