Վաշինգտոնում բացվում է միջուկային անվտանգության գագաթնաժողովը
ԱՄՆ մայրաքաղաքում այսօր բացվում է միջուկային անվտանգությանը նվիրված գագաթնաժողովը, որին մասնակցելու նպատակով Վաշինգտոն են մեկնել 47 երկրների ղեկավարներ, այդ թվում` ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Բացի հիմնական թեմայի քննարկումից, վաշինգտոնյան գագաթնաժողովի շրջանակներում կկայանան մի շարք երկրների ղեկավարների երկկողմ հանդիպումներ: Ինչպես նախօրորք հայտնել էր Սպիտակ տան խոսնակ Ռոբերտ Գեյթսը, գագաթնաժողովի առաջին օրը ԱՄՆ նախագահը հանդիպումներ կունենա Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ՉԺՀ ղեկավար Խու Ցզինթաոյի, Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի, Հորդանանի թագավոր Աբդալլահ Երկրորդի և Մալազիայի վարչապետ Նաջիբ Ռազակի հետ:
ՌԻԱ Նովոստի գործակալության հաղորդմամբ` կիրակի օրը նախագահ Օբաման արդեն ունեցել է երկկողմ հանդիպումներ` Հնդկաստանի վարչապետ Մանմոխան Սինգխի և Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի հետ:
Սպասվում է, որ այսօր գագաթնաժողովի մասնակից-երկրների ղեկավարները հարգանքի տուրք կմատուցեն Սմոլենսկում ավիավթարի հետևանքով զոհված Լեհաստանի նախագահ Լեխ Կաչինսկու, նրա տիկնոջ, ինչպես նաև նախագահին ուղեկցող պատվիրակության հիշատակին:

В Вашингтоне открывается саммит по ядерной безопасности
Саммит по ядерной безопасности открывается сегодня в столице США. Для участия в саммите в Вашингтон прибыли лидеры 47 государств, в том числе – Армении.
Помимо обсуждения темы – обеспечения ядерной безопасности в мире, в рамках вашингтонского саммита состоится ряд встреч между руководителями государств-участников встречи. В частности, в первый день саммита президент США Барак Обама встретится с президентом Армении Сержем Саргсяном, главой КНР Ху Цзиньтао, канцлером Германии Ангелой Меркель, королем Иордании Абдаллой Вторым, премьер-министром Малайзии Наджибом Разаком. Об этом ранее сообщил пресс-секретарь главы американского государства Роберт Гиббс.
Как сообщает РИА Новости, в воскресенье лидер США уже провел серию двусторонних встреч, в том числе, с индийским премьером Манмоханом Сингхом и президентом Казахстана Нурсултаном Назарбаевым.
Как ожидается, участники саммита почтят память погибших в субботу в авиакатастрофе под Смоленском президента Польши Леха Качиньского, его супруги Марии и высокопоставленной делегации, летевшей вместе с ними.