Պերեսը կոչ է արել «անհապաղ վերսկսել» բանակցությունները
Իսրայելի նախագահ Շիմոն Պերեսը կոչ է արել «անհապաղ վերսկսել բանակցությունները» պաղեստինյան կողմի հետ: Ինչպես հայտնում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը, նման հայտարարություն նա արել է Ֆրանսիայի վարչապետ Ֆրանսուա Ֆիյոնի հետ հանդիպման ժամանակ:
Իսրայելի նախագահն ընդգծել է, որ «անկախ նրանից, որ տարին անարդյուանվետ է անցել» «փոխհամաձայնության հասնելը հնարավոր է»:
«Մենք պետք է օգնենք պաղեստինյան պետության ստեղծմանը, դա Իսրայելի շահերից է բխում, սակայն պետք է տեղյակ պահենք մեր պաղեստինցի գործընկերներին, որ արդեն բավական շատ ժամանակ է կորցված, որի ընթացքում կարելի էր վերսկսել բանակցությունները»,- նշել է Պերեսը:

Шимон Перес призвал "срочно возобновить" переговоры с Палестиной
Президент Израиля Шимон Перес призвал "срочно возобновить" мирные переговоры с палестинской стороной. О результатах прошедших вечером во вторник переговорах израильского президента с премьер-министром Франции Франсуа Фийоном сообщил Матиньонский дворец.
Как говорится в заявлении, израильский президент подчеркнул, что, "несмотря на то, что уже безрезультатно прошел целый год", "достижение компромисса возможно".
"Нам следует помочь созданию палестинского государства, это в интересах Израиля, однако надо довести до сведения наших палестинских коллег, что уже потеряно очень много времени, в ходе которого можно было бы возобновить переговоры", - согласно ИТАР-ТАСС, подчеркнул Перес.
Он поблагодарил Францию за ту "чрезвычайно важную роль, которую она постоянно играет в ближневосточном мирном процессе".