Պատժամիջոցները չեն խոչընդոտի Բուշերում ԱԷԿ-ի գործարկումը
Բուշերում ԱԷԿ-ի գործարկումը տեղի կունենա այս տարվա օգոստոսին, և Իրանի դեմ հնարավոր պատժամիջոցները չեն կարող խանգարել այդ գործընթացին: Այդ մասին, ինչպես հայտում է Ինտերֆաքսը, այսօր Բուենոս-Այրեսում հայտարարել է «Ռոսատոմ» ռուսաստանյան կազմակերպության ղեկավար Սերգեյ Կիրիենկոն:
«Բուշերը կգործարկվի այս ամառ` օգոստոսին: Մենք աշխատում ենք ժամանակացույցին համաձայն: Այն պատժամիջոցները, որոնց մասին հաճախ են խոսում Իրանի առումով, Բուշերին չեն վերաբերում»,- հայտնել է նա` ընդգծելով, որ ԱԷԿ-ի հետագա աշխատանքը կապված է նրանից, թե ինչպես կգործադրվեն սարքավորումները:
Ըստ Ս.Կիրիենկոյի, «այս ԱԷԿ-ը ոչ մեկի համար հարց չի առաջացնում, և բոլորին պարզ է, որ Բուշերը չտարածման ռեժիմի տեսանկյունից ոչ մի վտանգ չի ներկայացնում»:
«Այդ պատճառով այն չի կարող որևէ պատժամիջոցի տակ ընկնել: Հակառակը, նման համագործակցությունը, խաղաղ միջուկային էներգիայի օգտագործման փորձը պետք է քաջալերել»,- համոզմունք է հայտնել «Ռոսատոմի» ղեկավարը:

Возможные санкции не смогут помешать запуску АЭС в Бушере
Запуск АЭС в иранском Бушере состоится в августе этого года, а возможные санкции в отношении Ирана не смогут помешать данному процессу, согласно Интерфаксу, заявил в четверг в Буэнос-Айресе глава "Росатома" Сергей Кириенко.
"Бушер будет запущен летом, в августе. Мы идем абсолютно в графике. Санкции, о которых все чаще говорят в отношении Ирана, не относятся к Бушеру", - сообщил глава "Росатома", подчеркнув, что дальнейшая работа станции будет зависеть от того, как будет отлажено оборудование.
По его словам, "ни у кого не вызывает вопросов эта АЭС, и всем абсолютно понятно, что Бушер никакой угрозы для режима нераспространения не оказывает".
"Поэтому ни под какие санкции он попасть не может. Напротив, такое сотрудничество, опыт использования мирной атомной энергии надо поддерживать ", - убежден глава "Росатома".