Մեկնարկում է ռուս-հայկական ինովացիոն կենտրոնի հիմնադիր համաժողովը
Այսօր Երևանում բացվում է «Հայաստանում ինովացիոն համագործակցության ռուս-հայկական կենտրոնի» հիմնադիր համաժողովը: Այն կտևի մինչև ապրիլի 17-ը:
Այսօր համաժողովի ընթացքում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և ՌԴ ԱՊՀ, արտասահմանում բնակվող հայրենակիցների և միջազգային հումանիտար համագործակցության հարցերով Դաշնային գործակալության («Ռոսսոտրուդնիչեստվո») միջև կստորագրվի «Հայաստանում ինովացիոն համագործակցության ռուս-հայկական կենտրոն (ԻՀՌՀԿ)» բացելու մասին հուշագիր:
ԻՀՌՀԿ գործունեության հիմնական նպատակը երկու երկրների տնտեսական համագործակցության ինտեգրացիոն գործընթացների օժանդակումն է` ինովացիոն բաղադրիչի ամրապնդման և ընդլայման միջոցով:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը և ՌԴ ԱՊՀ, արտասահմանում բնակվող հայրենակիցների և միջազգային հումանիտար համագործակցության հարցերով Դաշնային գործակալությունը համաձայնել են համագործակցություն իրականացնել մի քանի ուղղություններով` համագործակցություն միջպետական ինովացիոն համակարգի ձևավորման ոլորտում, ինչպես նաև ԱՊՀ միջպետական ինովացիոն տարածքի ձևավորման գործում, տեղեկատվական և կազմակերպական փոխադարձ աջակցություն` ինովացիոն համագործակցության տարբեր ուղղություններով խորհրդատվական ծառայությունների կազմակերպման գործում, ինովացիոն համագործակցության տարբեր ուղղություններով ուսումնական դասընթացների, սեմինարների, գիտաժողովների, շնորհանդեսների կազմակերպման գործում, ինովացիոն նախագծերի հավաքագրմանն ու ընտրությանն ուղղված միջոցառումների կազմակերպման և մեխանիզմների մշակման գործում, գործընկերներ գտնելու և համատեղ ձեռնարկություններ հիմնադրելու գործում օժանդակության` ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Ռուսաստանում:
Համաժողովի ընթացքում կներկայացվի տիեզերային կապի կառույցի «Ямал – 12К» շնորհանդեսը, որը հնարավորություն կտա ուսանել ինովացիոն ծրագրերը հեռակառավարման միջոցով, ընդ որում դա ԱՊՀ-ի տարածքում կկիրառվի առաջին անգամ (տեսաասուլիս` Մոսկվա, Սանկտ-Պետերբուրգ, Տոմսկ քաղաքների մասնակցությամբ):
Համաժողովին մասնակցում են` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ ԱՊՀ երկրներում, ՌԴ ԱՊՀ, արտասահմանում բնակվող հայրենակիցների և միջազգային հումանիտար համագործակցության հարցերով Դաշնային գործակալության ղեկավար Ֆարիդ Մուխամետշինը, ՀՀ ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն, ՀՀ ՌԴ դեսպանւթյան խորհրդական, ՌԴ ԱՊՀ, արտասահմանում բնակվող հայրենակիցների և միջազգային հումանիտար համագործակցության հարցերով Դաշնային գործակալության ՀՀ ներկայացուցչության ղեկավար Վիկտոր Կրիվոպուսկովը և օտարերկրյա այլ բարձրաստիճան հյուրեր:

Откроется Российско-армянский центр инновационного сотрудничества
С 15-ого по 17-ое апреля в Спортивно-концертном комплексе им. К.Демирчяна состоится учредительный форум Российско-армянского центра инновационного сотрудничества.
В ходе мероприятия будет подписан меморандум между Федеральным агентством «Россотрудничество» и министерством экономики Армении «Об открытии Российско-армянского центра инновационного сотрудничества».
Основная цель – содействие экономическому сотрудничеству, укреплению и расширению инновационной составляющей между двумя странами.
Министерство экономики Армении и Федеральное агентство «Россотрудничество» договорились взаимодействовать по следующим направлениям: сотрудничать в сфере создания межгосударственной инновационной структуры, а также инновационного пространства на территории СНГ, проводить совместные семинары и консультации, научные конференции, обмениваться информацией, содействовать открытию совместных предприятий как в России, так и в Армении.
Состоится презентация системы космической связи «Ямал-12К» для дистанционного обучения по инновационным программам - пилотного проекта в странах СНГ (видеоконференция с Москвой, Санкт-Петербургом, Томском).
В мероприятии примут участия министр экономики Нерсес Ерицян, специальный представитель президента России в странах СНГ, руководитель Федерального агентства по делам СНГ, соотечественников, проживающих за рубежом и по международному гуманитарному сотрудничеству (Россотрудничество) Фарид Мухаметшин, Посол РФ в Армении В.Коваленко, заместитель председателя Исполнительного комитета СНГ Е.Новожилов, руководитель представительства «Россотрудничество» в Армении, советник посольства РФ в Армении. В.Кривопусков, высокопоставленные гости из ближнего и дальнего зарубежья.