Լուկաշենկոն զղջում է, որ Բելառուսը միջուկային զենք չունի
Բելառուսի նախագահ Ալենքսանդր Լուկաշենկոն «դաժանագույն սխալ» է համարել նախկին իշխանության որոշումը` երկրից միջուկային զենքի դուրսբերման մասին:
Լուկաշենկոյի խոսքով, որը մեջբերում է ՌԲԿ.ռու-ն, եթե Մինսկն ունենար միջուկային զենք, միջազգային գործընկերներն այլ կերպ կխոսեին իրենց հետ:
Բելառուսի նախագահը միևնույն ժամանակ նշել է, որ երկրում բարձր հարստացված ուրան կա, ընդ որում նաև զենքերի համար, որի պահպանությունը ՄԱԳԱՏԷ-ի հսկողության տակ է:
Մեկնաբանելով փաստը, որ Բելառուսը հրավիրված չէր ԱՄՆ-ում անցկացվող միջուկային անվտանգության գագաթնաժողովին, Լուկաշենկոն ասել է, որ չէր էլ պատրաստվում գնալ այդ հանդիպմանը: Միևնույն ժամանակ նա մեղադրել է Ռուսաստանին այն բանում, որ վերջինս չի համառել, որպեսզի Բելառուսի պատվիրակությունը ներկա լինի վաշինգտոնյան գագաթնաժողովին:

Лукашенко сожалеет, что у Белоруссии нет ядерного оружия
Президент Белоруссии Александр Лукашенко назвал "жесточайшей ошибкой" согласие прежнего руководства республики на вывод из страны ядерного оружия, сообщает РБК.ру.
По словам А.Лукашенко, если бы сейчас у Минска было это оружие, международные партнеры разговаривали бы с ним по-другому.
Президент Белоруссии отметил при этом, что у Белоруссии остался высокообогащенный уран, в том числе оружейный, хранение которого находится под контролем МАГАТЭ, передает радио "Свобода".
Комментируя тот факт, что Белоруссию не пригласили на саммит по ядерной безопасности в США, А.Лукашенко сказал, что и не собирался ехать на эту встречу. В то же время он упрекнул Россию за то, что она как партнер не настояла на присутствии белорусской делегации в Вашингтоне.