Դավութօղլուն դժգոհ է գագաթնաժողովին Ադրբեջանի բացակայությունից
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմետ Դավութօղլուն դժգոհություն է հայտնել այն փաստի վերաբերյալ, որ Ադրբեջանը հրավիրված չէր մասնակցելու Վաշինգտոնում կայացած միջուկային գագաթնաժողովին: Այս մասին հայտնում է 1նյուս.ազ-ը` հղում անելով “Զաման” պարբերականին:
«Գագաթնաժողովին Ադրբեջանի չմասնակցելը մեծ բացթողում էր: Մենք արեցինք հնարավորը, որպեսզի Ադրբեջանը մասնակցի այդ գագաթնաժողովին, սակայն գագաթնաժողովի տերը Վաշինգտոնն է: Եթե Բաքուն մասնակցեր այդ հանդիպումներին, դրանք ավելի հաջող բնույթ կկրեին: Ադրբեջանի չմասնակցելը գագաթնաժողովին ես համարում եմ կորցրած հնարավորություն», - ասել է Դավութօղլուն:
Աղբյուրի փոխանցմամբ` Թուրքիայի ԱԳ նախարարը նաև նշել է, որ եկող շաբաթ պատրաստվում է մեկնել Ադրբեջան` «ադրբեջանական գործընկերների հետ քննարկելու վաշինգտոնյան հանդիպումների մանրամասնությունները»:

Davutoglu dissatisfied with Azerbaijan’s absence from summit
Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu has expressed his feelings of dissatisfaction with the fact, that Azerbaijan hadn’t been invited to participate in the Nuclear Security summit in Washington, hosted by U.S. President Barack Obama.
“The absent of Azerbaijan from the Summit was a great omission. We did our best Azerbaijan to have participated in the Summit; however, the summit’s hoster is Washington. If Baku would have been participated in those talks then they would have been more successful. I consider the absence of Azerbaijan from the summit to be a missed opportunity,” 1News.Az agency quotes Davutoglu as saying, citing state-run Zaman paper.
According to the source, Davutogly is expected to pay a visit to Baku next week “to discuss in details results of the Washington talks.”