Դավութօղլուն դժգոհ է գագաթնաժողովին Ադրբեջանի բացակայությունից
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմետ Դավութօղլուն դժգոհություն է հայտնել այն փաստի վերաբերյալ, որ Ադրբեջանը հրավիրված չէր մասնակցելու Վաշինգտոնում կայացած միջուկային գագաթնաժողովին: Այս մասին հայտնում է 1նյուս.ազ-ը` հղում անելով “Զաման” պարբերականին:
«Գագաթնաժողովին Ադրբեջանի չմասնակցելը մեծ բացթողում էր: Մենք արեցինք հնարավորը, որպեսզի Ադրբեջանը մասնակցի այդ գագաթնաժողովին, սակայն գագաթնաժողովի տերը Վաշինգտոնն է: Եթե Բաքուն մասնակցեր այդ հանդիպումներին, դրանք ավելի հաջող բնույթ կկրեին: Ադրբեջանի չմասնակցելը գագաթնաժողովին ես համարում եմ կորցրած հնարավորություն», - ասել է Դավութօղլուն:
Աղբյուրի փոխանցմամբ` Թուրքիայի ԱԳ նախարարը նաև նշել է, որ եկող շաբաթ պատրաստվում է մեկնել Ադրբեջան` «ադրբեջանական գործընկերների հետ քննարկելու վաշինգտոնյան հանդիպումների մանրամասնությունները»:

Давутоглу недоволен отсутствием Азербайджана на саммите в США
Глава МИД Турции Ахмет Давутоглу выразил недовольство отсутствием Азербайджана в вашингтонском саммите, сообщает 1 ньюс.аз со ссылкой на газету «Заман».
«Неучастие Азербайджана в этом саммите было большим упущением. Мы сделали все возможное, чтобы Азербайджан участвовал в этом саммите, но хозяин саммита - Вашингтон. Если бы Баку участвовал в этих встречах, то они бы носили более успешный характер. Я считаю неучастие Азербайджана в этом саммите упущенной возможностью»,- согласно источнику, заявил Давутоглу.
Согласно источнику, глава внешнеполитического ведомства Турции сообщил, что на следующей неделе отправиться в Баку, «чтобы детально обсудить с нашими азербайджанскими партнерами детали вашингтонских встреч».