Պան Գի Մունն աջակցություն է հայտնել ժնևյան քննարկումներին
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը կազմակերպության Նյու-Յորքի գրասենյակում ուրբաթ օրը հանդիպում է ունեցել Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Գրիգոլ Վաշաձեի հետ և կոչ է արել վերջինիս ընդլայնել երկխոսությունը Հարավային Օսիայի և Աբխազիայի հետ, այդ թվում տարածաշրջանում վստահության միջոցառումների հարցերի շուրջ, ինչպես նաև աջակցություն է հայտնել Ժնևում ընթացող Անդրկովկասում անվտանգության և կայունության հարցերի շուրջ միջազգային քննարկումներին, ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել են ՄԱԿ մամլո ծառայությունում:
«Գլխավոր քարտուղարն ընդգծել է երկխոսության ընդլայնման և վստահության միջոցառումների ամրապնդման կարևորությունը, ինչպես նաև կոչ է արել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող գործնական հարցերում առաջընթացի և կառուցողական քննարկումների համար շարունակել ջանքեր գործադրել»,- ասել են մամլո ծառայությունում:
Հաղորդման համաձայն, Պան Գի Մունը Վրաստանին նաև շնորհակալություն է հայտնել Ֆինլանդիայից դիվանգետ Անտտի Տուրունենին Ժնևում բանակություններին ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչ նշանակելու մասին:

Генсек ООН выразил поддержку женевским дискуссиям
Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун провел в пятницу встречу с министром иностранных дел Грузии Григолом Вашадзе в штаб-квартире организации в Нью-Йорке и призвал к расширению диалога с Южной Осетией и Абхазией, в том числе по вопросам о мерах доверия в регионе, а также выразил поддержку международным дискуссиям в Женеве по вопросам безопасности и стабильности в Закавказье, сообщили РИА Новости в пресс-службе ООН по итогам переговоров.
"Генеральный секретарь подчеркнул важность расширения диалога и укрепления мер доверия, а также призвал к дальнейшим усилиям по продвижению прагматических дискуссий и прогрессу по практическим вопросам, представляющим взаимный интерес", - сказали в пресс-службе.
Генсек также подтвердил поддержку со стороны ООН Женевских дискуссий и механизма по предупреждению и урегулированию инцидентов. Кроме того, согласно сообщению, Пан Ги Мун поблагодарил Грузию за недавнее назначение дипломата из Финляндии Антти Турунена представителем ООН на переговорах в Женеве.