Երևանի ՀՇԳՑԷ-ի բացմանը ներկա էր ՀՀ նախագահը
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ այսօր տեղի ունեցավ Երևանի Համակցված շոգեգազային ցիկլով էլեկտրակայանի (ՀՇԳՑԷ) պաշտոնական բացումը: Էներգաբլոկի շինարարության հիմնարկեքի արարողությանը, որը կատարվել է 2008 թ-ի հունիսի 30-ին, ևս մասնակցել է ՀՀ նախագահը:
Aysor-ի թղթակցի փոխանցմամբ, բացման խոսքում ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը նշել է, որ Երևանի ՀՇԳՑԷ-ի իրականացման նպատակով ՀՀ կառավարության և Միջազգային համագործակցության Ճապոնիայի բանկի միջև 2005 թ-ի մարտին ստորագրվել է փոխառության համաձայնագիր, որի գումարը կազմել է մոտ 26.409 միլիարդ ճապոնական իեն կամ շուրջ 284 մլն ԱՄՆ դոլար` 0.75 տոկոս տոկոսադրույքով և 30 տարի մարման ժամկետով:
Իր հերթին բացման արարողությանը ներկա Հայաստանում Ճապոնիայի կառավարության դեսպանորդ Հիրոշի Մինամին ընդգծել է, որ հայ-ճապոնական համագործակցությունը շարունակվելու է և հետագայում ևս տնտեսական համագործակցությունը կաջակցի նման ծրագրերի իրականացմանը Հայաստանում:
Նորակառույց էլեկտրակայանին գործարկման լիցենզիա է հանձնվել ՀԾԿՀ-ի կողմից: Նշվել է, որ ՀՀ Կառավարության որոշմամբ ստեղծված միջգերատեսչական համաժողովը արդեն տվել է եզրակացություն այն մասին, որ կայանը պատրաստ է շահագործման:

На открытии электростанции в Ереване присутствовал президент
Сегодня с участием президента Армении Сержа Саргсяна состоялось официальное открытие электростанции с комбинированным парогазовым циклом. Глава государства также присутствовал при закладке фундамента строительства энергоблока, которое состоялось 30-го июня 2008 года.
Как передает корреспондент Aysor, в приветственной речи министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян отметил, что с целью осуществления строительства Ереванской ТЭС с комбинированным парогазовым циклом между правительством Армении и Японским банком международного сотрудничества (ЯБМС) в марте 2005 года было подписано соглашение о займе, сумма которого составила порядка 26.409 миллиардов японских иен или 284 млн. долларов США, с процентной ставкой 0.75 и 30-летним сроком погашения.
Представитель правительства Японии  Хироши  Минами в свою очередь отметил, что армяно-японское сотрудничество будет продолжаться и в дальнейшем экономическое сотрудничество также посодействует реализации таких программ в Армении.
Новая электростанция получила лицензию на эксплуатации от Комиссии по регулированию общественных услуг. Было также отмечено, что созданная правительством межведомственная комиссия уже дала заключение о том, что станция готова к эксплуатации.