Երևանի ՀՇԳՑԷ-ի բացմանը ներկա էր ՀՀ նախագահը
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ այսօր տեղի ունեցավ Երևանի Համակցված շոգեգազային ցիկլով էլեկտրակայանի (ՀՇԳՑԷ) պաշտոնական բացումը: Էներգաբլոկի շինարարության հիմնարկեքի արարողությանը, որը կատարվել է 2008 թ-ի հունիսի 30-ին, ևս մասնակցել է ՀՀ նախագահը:
Aysor-ի թղթակցի փոխանցմամբ, բացման խոսքում ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը նշել է, որ Երևանի ՀՇԳՑԷ-ի իրականացման նպատակով ՀՀ կառավարության և Միջազգային համագործակցության Ճապոնիայի բանկի միջև 2005 թ-ի մարտին ստորագրվել է փոխառության համաձայնագիր, որի գումարը կազմել է մոտ 26.409 միլիարդ ճապոնական իեն կամ շուրջ 284 մլն ԱՄՆ դոլար` 0.75 տոկոս տոկոսադրույքով և 30 տարի մարման ժամկետով:
Իր հերթին բացման արարողությանը ներկա Հայաստանում Ճապոնիայի կառավարության դեսպանորդ Հիրոշի Մինամին ընդգծել է, որ հայ-ճապոնական համագործակցությունը շարունակվելու է և հետագայում ևս տնտեսական համագործակցությունը կաջակցի նման ծրագրերի իրականացմանը Հայաստանում:
Նորակառույց էլեկտրակայանին գործարկման լիցենզիա է հանձնվել ՀԾԿՀ-ի կողմից: Նշվել է, որ ՀՀ Կառավարության որոշմամբ ստեղծված միջգերատեսչական համաժողովը արդեն տվել է եզրակացություն այն մասին, որ կայանը պատրաստ է շահագործման:

S.Sargsyan at the opening of Yerevan thermal power-station
Today took place the official opening of the Yerevan thermal power-station on which was present also the RA President, Serzh Sargsyan. The latter also took part in the foundation ceremony of the energy block which took place on June 30, 2008.
As the reporter of Aysor.am informs Armenian Energy and Natural Resources Minister Armen Movsisyan mentioned in his opening speech that for the implementation of the Yerevan thermal power-station the Armenian Government and the International cooperation bank in March 2005 was signed an agreement on giving a loan the amount of which was 26.409bln Japanese yen which is around 284mln U.S. dollars with 0.75% and 30 years for paying the interest.
On his turn Hiroshi Minami who is the envoy of the Japanese government to Armenia has stressed that the Armenian – Japanese cooperation will go on and in the future there will be more economic support suggested to Armenia for implementation of such kind of projects.