Բացվեց «Շինարարություն և ինտերիեր 2010» ցուցահանդեսը
Այսօր Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում բացվեց «Շինարարություն և ինտերիեր 2010» ցուցահանդեսը, որը կտևի մինչև ապրիլի 23-ը: Ցուցահանդեսում ներկայացված են ավելի քան 100 տեղական և արտերկրյա ընկերությունների մոտ 500 ապրանքատեսակներ: Հատկանշական է, որ ընկերությունների շուրջ 10 %-ը բացվել է ճգնաժամի պայմաններում:
Ցուցահանդեսի բացումը կատարեցին Հայաստանի առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Մարտին Սարգսյանը և միջոցառման կազմակերպիչ «Պրոմ էքսպո» ընկերության հիմնադիր տնօրեն Արման Զաքարյանը:
«Արդեն ավանդական դարձած այս ցուցահանդեսը լավ հնարավորություն է շուկային ներկայացնելու նոր տեխնոլոգիաներ և ապրանքատեսակներ: Այս ցուցահանդեսը նորաստեղծ կազմակերպություններին հնարավորություն է տալիս նաև գտնել շուկաներ և նոր գործընկերներ»,- ասաց Մ. Սարգսյանը:
Սակայն, ըստ Մ. Սարգսյանի, հայկական շուկան լեցուն է հատկապես արտասահմանյան շինարտադրանքով:
Նշենք, որ ընդամենը 20 օր առաջ կրկին տեղի էր ունեցել շինարարական արտադրանքի ցուցահանդես, որին մասնակցում էին առավելապես արտասահմանյան կազմակերպություններ:
Հավելենք, որ Հայաստանում 2010 թ. հունվար-մարտ ամիսներին գրանցվել է շինարարության համախառն ծավալների 0.6 % անկում: Ընթացիկ տարվա առաջին երեք ամիսներին շինարարության ծավալը հանրապետությունում կազմել է 46 մլրդ 718 մլն դրամ: Սակայն փետրվարի համեմատ մարտին շինարարության ծավալներն աճել են 24.6 %-ով:

The exhibition “Construction and Interior 2010” kicked off
Today in the Yerevan Sport-complex after Karen Demirchyan kicked off the “Construction and Interior 2010” exhibition which will last till April 23. There are more than 100 types of local and 500 foreign products. The important thing is that about 10% of the companies are founded during the crises time.
The exhibition was opened by the head of the Trade-Industry Chamber and the organizer of the event, founder of the company “Prom Expo” Arman Zaqaryan.
“This exhibition, that has become a traditional think already, is a good opportunity for presenting the new technologies and products. This exhibition gives the newly formed companies to find markets and new partners.”
However, according to M. Sargsyan the Armenian market is full with the foreign construction products.
It was only 20 days ago that this type of exhibition was held, on which were present mostly foreign organizations.