Տնտեսագետ. «ՀՆԱ-ի աճը դրական ազդակներ կհաղորդի ՀՀ տնտեսությանը»
«Այս տարվա առաջին եռամսյակի տվյալներով անվանական ՀՆԱ-ի 5.5% աճը, բնականաբար, լավ ցուցանիշ է: Դա հիմք է տալիս ենթադրելու, որ ճգնաժամի բացասական հետևանքները հետզհետե նահանջում են»,- նշել է ԵՊՀ տնտեսագիտության ֆակուլտետի դասախոս Կառլեն Խաչատրյանը:
Ըստ նրա, առավելապես դրական է այն, որ աճը պայմանավորված է հիմնականում արդյունաբերական արտադրանքի (10.4%), էլեկտրաէներգիայի արտադրության (9.4%) ծավալների աճով:
Վերլուծաբանը հուսադրող է համարել այն, որ արտահանման ծավալները աճել են 60%, իսկ ներմուծմանը` 20%-ով, ինչը դրականորեն կանդրադառնա վճարային հաշվեկշռի վրա:
«Այսպիսով, կարելի է սպասել, որ ՀՆԱ-ի աճը դրական ազդակներ կհաղորդի ՀՀ տնտեսությանը` դրանով նաև դրական սպասումներ կձևավորվեն: Դա անշուշտ կարագացնի ճգնաժամի հաղթահարումը»,- եզրակացրել է վերլուծաբանը:

Экономист: Рост ВВП придаст позитивные импульсы экономике Армении
«5,5%-ый рост ВВП в Армении, по данным первых трех месяцев, естественно, – хороший показатель. Это дает основание для предположений, что негативные последствия кризиса постепенно отступают», - отметил преподаватель экономического факультета Ереванского государственного университета Карлен Хачатрян.
По мнению экономиста, наиболее важно, что рост обусловлен в основном увеличением объемов промышленного производства (10,4%) и производства электроэнергии (9,4%).
К.Хачатрян посчитал обнадеживающим и тот факт, что объемы экспорта выросли на 60%, а импорта – на 20%, что положительно отразится на платежном балансе.
«Таким образом, можно констатировать, что рост ВВП придаст позитивные импульсы экономике Армении, тем самым также сформировав положительные ожидания. Это, несомненно, ускорит преодоление кризиса», - резюмировал экономист.