Գյուղատնտեսության զարգացման տեսլական` ըստ Ս. Ավետիսյանի
Այսօր գյուղատնտեսության խնդիրները քննարկվեցին «Գյուղատնտեսության զարգացման հեռանկարները Հայաստանում» թեմայով կլոր սեղանի ժամանակ, որը կազմակերպել էր Հեյֆեր փրոջեքթ ինթերնեյշնլի հայաստանյան մասնաճյուղը:
Քննարկման նպատակն էր գյուղական ոլորտում աշխատող հասարակական կազմակերպություններին ծանոթացնել գյուղատնտեսության զարգացման Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ռազմավարական գերակա ուղղություններին, քննարկել ՀԿ-ների փորձը և առկա խնդիրներն այդ ոլորտում:
ՀՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար Սամվել Ավետիսյանը ներկաներին ծանոթացրեց գյուղատնտեսության զարգացման կառավարության տեսլականին` «Ինտենսիվ տեխնոլոգիաների կիրառմամբ, առևտրային գյուղատնտեսության կազմակերպությունների, կոպերատիվների և շուկայական ենթակառուցվածքների հետ ինտեգրված ընտանեկան գյուղացիական տնտեսությունների զարգացում, բնակչության կայուն պարենային ապահովում և ագրովերամշակող հատվածի գյուղատնտեսական հումքի պահանջի բավարարում»:
Ս. Ավետիսյանն անկյունաքարային նշանակություն ունեցող համարեց նաև ոչ գյուղատնտեսական զբաղվածության ապահովումը և գյուղական աղքատության հաղթահարումը:
«Բոլոր խոսակցություններն ավելորդ կլինեն, եթե գյուղում չունենանք այլընտրանքային աշխատատեղերի առկայություն: Չի կարող լինել, որ, ինչպես Ազգային վիճակագրական ծառայությունն է հրապարակել, 504 հզ. մարդ զբաղված լինի գյուղատնտեսության մեջ: Դա իրատեսական չի: Պետք է զարգացնել մյուս ճյուղերը»,- հայտարարեց փոխնախարարը:
Նա մատնանշեց նաև որոշ դրական տեղաշարժեր. ավելանում է բարձր ԱԱՀ ապահովող գյուղատնտեսական մշակաբույսերի մշակությունը: Ըստ փոխնախարարի, նախկինում Արարատյան դաշտավայրում միայն ցորեն էր մշակվում, իսկ այժմ սկսել են այգիներ տնկել: Ս. Ավետիսյանը դրական համարեց նաև հումք արտադրողի և վերամշակողի միջև գործընկերային հարաբերությունների առաջացումը, միաժամանակ փաստելով, որ կա որոշակի մրցակցային դաշտի պակաս և պայմանները թելադրում է վերամշակողը:

S. Avetisyan’s vision on agricultural development
Today at the round table titled the “The prospective of the development of agriculture in Armenia” were discussed the issues concerning the agriculture. The round table was organized by the Armenian branch of the Heifer Project International.
The discussions are aimed at introducing the public organizations of the agricultural sphere to the main strategic directions of developing agriculture in Armenian republic and to discuss the presenting issues in that sphere.
Samvel Avetisyan the deputy minister of the RA Ministry of Agriculture introduced the guests to the vision of the Government concerning the development of the Agriculture, which is “Developing of the agricultural trade organizations, cooperatives and development of market info-structures together with the family agriculture by using intensive technologies.”
S. Avetisyan thinks that overcoming the poverty in villages and supporting with the non agricultural business has a key significance.
“All the conversations will be useless if we do not have workers for alternative works. It shouldn’t be allowed that 504 thousand people were included in agriculture, as the statistics service proves. It’s not realistic, the other branches shouldn’t be developed,” the deputy minister stated.
He also pointed out some positive changes; the VAT (Value Added Tax) of cultivation of many agricultural plants is growing. According to the deputy minister in Ararat region was being cultivated only wheat while today they are planting orchards.