ԱՄՆ կառավարությունը 50 տրակտոր է տրամադրում հայ ֆերմերներին
Ս.թ. ապրիլի 22-ին Արարատի մարզի Դմիտրով համայնքում գտնվող ֆերմեր Հենրիկ Եղիազարյանի այգին մի քանի ժամով լիզինգային պայմանագրերի ստորագրման վայր դարձավ մի շարք ֆերմերների համար, ովքեր հնարավորություն ստացան ձեռք բերել լիզինգի ենթակա 50 տրակտորներից 7-ը: Սա իրականություն դարձավ Ֆարմ Կրեդիտ Արմենիա (ՖԿԱ) վարկային կազմակերպության շնորհիվ, որը հանդիսանում է Հազարամյակի մարտահրավեր հիմնադրամ – Հայաստան (ՀՄՀ-Հայաստան) ծրագրի վարկային բաղադրիչի տասը վարկատու կազմակերպություններից մեկը:
Միջոցառումը բացեց ԱՄՆ դեսպան Մարի Լ. Յովանովիչը, ով ներկայացրեց, թե ինչպես է ԱՄՆ կառավարությունը ԱՄՆ գյուղդեպարտամենտի (USDA) և Հազարամյակի մարտահարվեր կորպորացիայի միջոցով օժանդակում Հայաստանի գյուղատնտեսական ոլորտին: Իբրև ԱՄՆ կողմից հատկացվող օժանդակությունից օգտվող ֆերմերի վառ օրինակ նա ներկայացրեց Հենրիկ Եղիազարյանին: Հենրիկը հանդիսանում է ՖԿԱ անդամ և շահառու, ինչպես նաև` ՀՄՀ-Հայաստան ծրագրի ցուցադրական ֆերմեր: Դեսպանը նաև կարևորեց ՖԿԱ-ի` որպես ՀՄՀ-Հայաստանի վարկային բաղադրիչի մասնակից կազմակերպության դերը: ԱՄՆ գյուղդեպարտամենտի կողմից ստեղծված այս վարկատու կազմակերպությունը կարևոր դերակատարություն է ձեռք բերել գյուղատնտեսության ֆինանսավորման դաշտում ինչպես սեփական ռեսուրսներով, այնպես էլ ՀՄՀ-Հայաստանի միջոցներով` այդպիսով ապահովելով գյուղատնտեսության ոլորտում ԱՄՆ կառավարության օժանդակության կայունությունը:
9 այլ ֆինանսական կազմակերպությունների հետ միասին, Ֆարմ Կրեդիտ Արմենիան ընտրվել էր որպես ՀՄՀ-Հայաստան ծրագրի վարկայի բաղադրիչի շրջանակներում տրամադրվող 8.5 միլիոն ԱՄՆ դոլար գումարը բաշխող կազմակերպություն: Վարկերը ուղղվում են ոռոգման տեխնոլոգիաների, ջերմատների, սառնարանային տնտեսությունների, պտղատու այգիների հիմնմանը, վերամշակմանը և ՀՄՀ-Հայաստան ծրագրի կողմից խրախուսվող այլ տիպի գործունեության խթանմանը: Սարքավորումների լիզինգը գյուղատնտեսության ֆինանսավորման ևս մի կարևոր ճյուղ է, որը հայ ֆերմերների համար մատչելի է դարձնում ժամանակակից տրակտորների և մեքենաների ձեռքբերումը: ՖԿԱ-ն առաջիններից է, ով Հայաստանում իրականացնում է գյուղատնտեսական մեքենաների լիզինգ և ՀՄՀ-Հայաստանի ֆինանսավորմամբ ներկրել է 50 տրակտոր:
Ընդհանուր առմամբ, 2007-ից առ այսօր ՀՄՀ-Հայաստանը շուրջ 7.3 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկ է հատկացրել 633 վարկառուի: ԱՄՆ կառավարության ընդհանուր ներդրումը Հայաստանի գյուղատնտեսական ոլորտում ՀՄՀ-Հայաստան ծրագրի միջոցով կազմում է շուրջ 180 միլիոն ԱՄՆ դոլար, որը կտեղաբաշխվի մինչև 2011թ.-ի սեպտեմբեր: Այս մասին հայտնում են Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատնից:

The U.S. Provides 50 tractors to Armenian Farmers
On April 22, 2010, for a few hours, farmer Henrik Yeghyazaryan’s plot at the entry to Dmitrov community (Ararat marz) became the site for signing leasing agreements by farmers who took possession of 50 tractors. The occasion was made possible by Farm Credit Armenia (FCA), one of the ten credit providers involved in Millennium Challenge Account - Armenia's (MCA-Armenia) farm credit program.
The event was kicked off by U.S. Ambassador Marie L. Yovanovitch who described U.S. assistance to Armenia’s agricultural sector through the United States Department of Agriculture (USDA) and the Millennium Challenge Corporation. She pointed to Mr. Yegyazaryan as an excellent example of how ordinary farmers have benefitted from U.S. assistance. Henrik is both an FCA member and stockholder, and an MCA-Armenia demonstration farmer. She also highlighted FCA’s role in MCA-Armenia’s credit program. This USDA-established lender has become an important player in agriculture financing through its own resources and MCA-Armenia funds, thereby insuring the sustainability of U.S. government assistance in the field of agriculture.
Farm Credit Armenia, together with nine other financial institutions, has been selected to help disburse $8.5 million in loans for farming and irrigation technologies, greenhouses, cooling facilities, establishment of fruit tree orchards, processing and other activities that promote the objectives of the MCA-Armenia program. Equipment leasing is another essential aspect of agricultural financing that makes state-of-the art tractors and heavy machinery available to Armenian farmers. Farm Credit Armenia is one of the pioneers in introducing agricultural machinery leasing to Armenia and has acquired 50 tractors through MCA-Armenia’s funding.
Overall, since 2007, MCA-Armenia has disbursed about $7.3 million to 633 borrowers.The U.S. Government's total investment in the agricultural and water sector in Armenia through the MCA-Armenia Program will amount to about $180 million by the time the program ends in September 2011.