ՄԱԿ ՊԳԿ տարածարջանային համաժողովը կկայանա Երևանում մայիսի 11-14-ը
Մայիսի 11-14-ը Երևանում տեղի կունենան ՄԱԿ Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության Եվրոպայի տարածարջանային 27-րդ համաժողովը և Գյուղատնտեսության եվրոպական հանձնաժողովի 36-րդ նստաշրջանը:
Ինչպես Aysor-ին հայտնեց ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության (ՊԳԿ/FAO) ներկայացուցչի օգնականի պաշտոնակատար Գայանե Նասոյանը, տարածարջանային համաժողովը երկու տարին մեկ անգամ է տեղի ունենում: Նախորդը կայացել էր 2008 թ-ին Ավստրիայում:
«Նմանատիպ մեծ միջոցառում Կովկասյան երկրների տարածաշրջանում առաջին անգամ է լինում»,- նշեց Գ. Նասոյանը:
Նա հայտնեց, որ համաժողովին ներկա են լինելու 200 պատվիրակներ, հրավիրված են նաև 54 երկրների գյուղնախարարներ:
Համաժողովի ընթացքում քննարկվելու են տարածաշրջանի գերակայությունները, ՄԱԿ Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության անելիքները, առաջիկա տարիների առաջնահերթությունները, մայիսի 13-ին նախարարների մասնակցությամբ տեղի կունենա կլոր սեղան-քննարկում, կլինեն նաև թեմատիկ քննարկումներ` կլիմայի փոփոխության հետևանքների մեղմացմանն ուղղված միջոցառումներ, սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամի հետևանքները գյուղատնտեսության վրա և այլն:

FAO Regional Conference for Europe to be held in Yerevan in May
Armenia will host the 27th Food and Agriculture Organisation Regional Conference for Europe, which will take place in country’s capital Yerevan on May 13-14. Subjects on the agenda are the matters arising from the World Summit on Food Security and the 36th Session of the FAO Conference, notably implementation of the Immediate Plan of Action (IPA), including the Decentralized Offices Network, climate changes, and global crisis.
The Conference is being held once in two years, and marks this year the first time of the holding of the great event of such kind in the Caucasian countries.
“Such a big event is being held in the Caucasian region for the first time,” told Aysor Mrs. Gayane Nasoyan, an Assistant to the Yerevan FAO Office Representative. She said that the Conference will gather together 200 delegates, including Ministers of Agriculture of 54 nations.