ՄԱԿ ՊԳԿ տարածարջանային համաժողովը կկայանա Երևանում մայիսի 11-14-ը
Մայիսի 11-14-ը Երևանում տեղի կունենան ՄԱԿ Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության Եվրոպայի տարածարջանային 27-րդ համաժողովը և Գյուղատնտեսության եվրոպական հանձնաժողովի 36-րդ նստաշրջանը:
Ինչպես Aysor-ին հայտնեց ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության (ՊԳԿ/FAO) ներկայացուցչի օգնականի պաշտոնակատար Գայանե Նասոյանը, տարածարջանային համաժողովը երկու տարին մեկ անգամ է տեղի ունենում: Նախորդը կայացել էր 2008 թ-ին Ավստրիայում:
«Նմանատիպ մեծ միջոցառում Կովկասյան երկրների տարածաշրջանում առաջին անգամ է լինում»,- նշեց Գ. Նասոյանը:
Նա հայտնեց, որ համաժողովին ներկա են լինելու 200 պատվիրակներ, հրավիրված են նաև 54 երկրների գյուղնախարարներ:
Համաժողովի ընթացքում քննարկվելու են տարածաշրջանի գերակայությունները, ՄԱԿ Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության անելիքները, առաջիկա տարիների առաջնահերթությունները, մայիսի 13-ին նախարարների մասնակցությամբ տեղի կունենա կլոր սեղան-քննարկում, կլինեն նաև թեմատիկ քննարկումներ` կլիմայի փոփոխության հետևանքների մեղմացմանն ուղղված միջոցառումներ, սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամի հետևանքները գյուղատնտեսության վրա և այլն:

Региональная конференция FAO ООН состоится в Ереване 11-14 мая
В Ереване 11-14 мая состоится 27-ая Европейская региональная конференция Организации продовольствия и сельского хозяйства (FAO) ООН и 36-ое заседание Европейской сельскохозяйственной организации.
Как сообщила корреспонденту Aysor исполняющий обязанности помощника представителя FAO ереванского офиса ООН Гаяне Насоян, региональная конференция Организации продовольствия и сельского хозяйства проходит раз в два года. Прошлая конференция состоялась в 2008 году в Австрии.
«Такое крупное мероприятие впервые проходит в странах кавказского региона», - отметила Г.Насоян.
Г.Насоян сообщила, что на конференции будут представлены 200 делегатов, в том числе приглашены министры сельского хозяйства из 54 государств.
В ходе конференции будут обсуждены региональные приоритеты, перспективы деятельности Организации продовольствия и сельского хозяйства ООН в регионе. 13-го мая с участием министров сельского хозяйства состоится круглый стол-обсуждение, а также тематические дискуссии в связи с мероприятиями по смягчению последствий климатических изменений и социально-экономического кризиса в сельскохозяйственной отрасли и т.д.