«Սումգայիթ, փետրվար, 1988»` «Ոչ թե դատողություններ, այլ` փաստեր»
«Այս ֆիլմն առանձնակի նշանակություն ունի, քանի որ նրանում ներգրավվել են փաստագրական նյութեր Սումգայիթի ջարդերի վերաբերյալ, որոնք մինչ այսօր որևէ տեղ չեն հրապարակվել, նյութեր որոնք ևս մեկ անգամ փաստում ու ապացուցում են Ադրբեջանի ղեկավարության դերը և պետական մոտեցումը 20-րդ դարի վերջին իրականացված առաջին խոշոր էթնիկական զտման կամ եղեռնի` Սումգայիթի ջարդերի իրականացման գործում»,- հայտնեց ՀՀ նախագահի աշխատակազմին կից «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Սաղաթելյանը «Սովորական ցեղասպանություն» շարքի «Սումգայիթ. փետրվար, 1988» փաստագրական ֆիլմի շնորհանդեսի ժամանակ:
Տեղեկացնենք, որ «Սումգայիթ, փետրվար, 1988» ֆիլմը «Սովորական ցեղասպանություն» ֆիլմաշարի երկրորդ արտադրանքն է: «Սովորական ցեղասպանություն» ֆիլմաշարը նկարահանվում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմին կից «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի աջակցությամբ, մտահղացման և սցենարի հեղինակն է լրագրող Մարինա Գրիգորյանը:
Ա. Սաղաթելյանի տեղեկացմամբ` «Սումգայիթ, փետրվար, 1988» ֆիլմը, ինչպես և նախորդը` «Բաքու, հունվար, 1990», թողարկվելու է 4 լեզուներով` հայերեն, ռուսերեն, ֆրանսերեն և անգլերեն: Արդեն պատրաստ են ֆիլմի հայերեն և ռուսերեն տարբերակները:
«Ֆիլմը տրամադրվելու է բոլոր նրանց, ովքեր հնարավորություն ունեն ներկայացնելու ՀՀ և հայության դիրքորոշումը տարբեր միջազգային ատյաններում, ինչպես նաև` հեռուստաընկերություններին և բոլոր շահագրգիռ անձանց, բացի այդ` ֆիլմերը տեղադրվելու է համացանցում»,- հայտնեց Ա. Սաղաթելյանը, ով ընդգծեց. «Այս ֆիլմի արտադրությամբ մենք վերջնական պատասխան ենք տալիս և որևէ քննարկման տեղ չենք թողնում, թե ի՞նչ է Սումյգաիթը, ու՞մ կողմից է այն կազմակերպվել, որքա՞ն զոհեր են եղել և արդյոք այն վերահսկվու՞մ էր Ադրբեջանի քաղաքական իշխանությունների կողմից, թե՞ ոչ»:
Ա. Սաղաթելյանը հայտնեց նաև, որ ֆիլմի ստեղծման համար տարբեր եղանակներով ձեռք են բերվել արխիվային նյութեր, այդ թվում ` ՀՀ սահմաններից դուրս: Որոշ աղբյուրների ինքնությունը գաղտնի է պահվում` նրանց կյանքը և կարիերան չվտանգելու համար, բացի այդ` ֆիլմում օգտագործվել են ձեռքբերված փաստերի միայն մի մասը:
«Այս տարվա վերջին մենք կունենանք Ադրբեջանի կողմից 20-րդ դարի վերջում իրականացված ջարդերի, էթնիկական զտումների, ցեղասպանության վերաբերյալ 5 փաստագրական ֆիլմ»,- հայտնեց Ա. Սաղաթելյանն, ով տեղեկացրեց, որ կենտրոնը նախատեսում է մինչև տարեվերջ թողարկել նաև Մարաղայի, Խոջալուի և «Օղակ» օպերացիայի մասին փաստագրական ֆիլմեր, ու ընդգծեց. «Այս ֆիլմերը տարբերվում են մեր հակառակորդի կողմից ներկայացվող ֆիլմերից նրանով, որ այստեղ ոչ թե դատողություններ են, այլ` փաստեր»:
Ա. Սաղաթելյանը ֆիլմի ստեղծման և համապատասխան նյութերի ու փաստերի ձեռքբերման գործում բարձր գնահատեց ֆիլմի հեղինակ Մարինա Գրիգորյանի, ԱԺ-ում «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանի և ՀՀ ԳԱԱ Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօերն Հայկ Դեմոյանի աշխատանքը:

«Сумгаит, февраль, 1988» – не рассуждения, а факты
Фильм «Сумгаит, февраль, 1988» имеет исключительное значение, так как в него включены эксклюзивные документальные материалы, которые по сей день не были обнародованы, материалы, которые в очередной раз констатируют и доказывают роль руководства Советского Азербайджана и государственный подход в осуществлении Сумгаитских погромов – самого крупного геноцида или этнических чисток конца двадцатого века. Об этом сегодня в ходе презентации фильма заявил директор Центра общественных связей и информации аппарата президента Армении Ара Сагателян.
Отметим, что фильм снят в рамках проекта «Обыкновенный геноцид», реализуемого при поддержке Центра информации и общественных связей аппарата президента Армении, автор проекта и сценарист – журналиста Марины Григорян.
По словам А.Сагателяна, фильм «Сумгаит, февраль, 1988», как и первый фильм цикла – «Баку, январь, 1990» будет выпущен на 4-х языках: армянском, русском, французском и английском языках. Уже готовы версии фильма на русском и армянском языках.
«Фильм будет предоставлен всем тем, кто имеет возможность представлять позицию Армении и армянства в различных международных структурах, а также телекомпаниям и всем заинтересованным лицам, кроме того, фильм будет размещен в Интернете», - сообщил А.Сагателян. По его словам этот фильм окончательно дает ответ и не оставляет места для каких-либо дискуссий о том, что такое «Сумгаит», кем он был организован, какого число жертв и контролировались ли эти события азербайджанскими политическими властями.
А.Сагателян сообщил также, что для создания фильма по разным каналам приобретены архивные материалы, в том числе и за пределами Армении. Некоторые источники не раскрываются, чтобы не подвергать опасности их жизнь и карьеру, кроме того, в фильме использована лишь часть имеющихся материалов о событиях в Сумгаите.
«В конце нынешнего года мы будем иметь 5 документальных фильмов об осуществленных Азербайджаном в конце 20-го века погромах, этнических чистках и геноциде», - сказал А.Сагателян. Он также сообщил, что Центр планирует отснять до конца года также документальные фильмы о событиях в Мараге, Ходжалу и операции «Кольцо». «Эти фильмы отличаются от фильмов наших противников тем, что здесь представлены не рассуждения, а факты», - отметил А.Сагателян.
Ара Сагателян высоко оценил работу автора и сценариста Марины Григорян, секретаря фракции партии «Наследие» Ларисы Алавердян и директора Музея-института Геноцида Армян Айка Демояна в деле приобретения соответствующих материалов и фактов при создании фильма «Сумгаит, февраль, 1988».