Հուշագիր` հանուն հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավման
Հայաստանյան քաղաքացիական 4 կազմակերպություններ` Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնը, Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների (գործատուների) միությունը, Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամը և Երևանի մամուլի ակումբը, ստեղծել են «կոնսորցիում», որը զբաղվելու է հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավմամբ: Այս մասին այսօր ասուլիսում հայտարարեցին կազմակերպությունների ղեկավարները` հայտնելով, որ Համագործակցության Հուշագիրը ստորագրել են ապրիլի 26-ին:
Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի գործադիր տնօրեն Թևան Պողոսյանի խոսքով, հուշագրի կնքումը քաղաքական միավորում չէ, այլ բացառապես քաղաքացիական նախաձեռնություն է:
«Հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացմանը միտված մեր գործողությունները, միջոցառումներն ու ծրագրերն իրար հետ պետք է միացնենք և փորձենք համատեղ անել»,- ասաց Թ. Պողոսյանը:
ՀԱԳՄ նախագահ Արսեն Ղազարյանը հայտարարեց, որ թեև ԱԺ-ում արձանագրությունների վավերացումը հանված է և գործընթացը սառեցված, սակայն իրենք գտնում են, որ քաղաքացիական հասարակության նախաձեռնության քայլերը պետության քայլերի կողքին միշտ պետք են. «Առանց մեր հասարակությունների մերձեցման, առանց ժողովրդական դիվանագիտության, ապագայում մեր հասարակությունների նորմալ բարիդրացիական հարաբերություներ և զարգացում հնարավոր չէ»:
Բանախոսները նշեցին, որ 4 կազմակերպություններն էլ հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացման ոլորտում իրականացվող ծրագրերում ունեն բազմամյա փորձ, և այժմ մշակվելու են համատեղ ծրագրեր, որոնք յուրաքանչյուրն իր ոլորտի մասով կիրականացնի:
Այն հարցին, թե արդյո՞ք նման մի նախաձեռնություն էլ իրականացվելու է Թուրքիայում, բանախոսները նշեցին, որ դա թուրքական կողմի խնդիրն է, սակայն 4 կազմակերպությունները նախորդ տարիների ընթացքում շուրջ 150 գործընկերներ են ձեռք բերել Թուրքիայում, որոնց հետ համագործակցում են և վերջ ի վերջո նրանք էլ նույն գործն են անելու:

A Consortium, involving four civil organisations of Armenia, has been established to work over the Armenia-Turkey relations, organisation’s members announced at today’s press conference.
The Consortium consists of the International Center for Human Development (ICHD), Armenia’s Union of Businessmen and Industrialists, the Yerevan Press Club, and the Eurasia Cooperation Found. The organisations signed a memorandum on April 26.
ICHD Executive Director Tevan Poghosian pointed out that the Consortium is not a political body. “Henceforth all our initiatives and events, aimed at the normalisation of relations with Turkey, will be carried out by joint efforts,” he said.
President of Armenia’s Union of Businessmen and Industrialists, Armen Kazarian, said that despite the ratification of Armenia-Turkey protocols had been suspended, the initiatives by the civil sector can be useful.
“We can hardly move to friendly relations with our neighbors without rapprochement between the two civil societies, without the public diplomacy,” said Armen Kazarian.
The members of the Consortium experienced the implementation of programmes, aimed at the reconciliation between Armenia and Turkey; they have established relations with nearly 150 partners, and will cooperate with them within the framework of Consortium’s activities.