Հուշագիր` հանուն հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավման
Հայաստանյան քաղաքացիական 4 կազմակերպություններ` Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնը, Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների (գործատուների) միությունը, Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամը և Երևանի մամուլի ակումբը, ստեղծել են «կոնսորցիում», որը զբաղվելու է հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավմամբ: Այս մասին այսօր ասուլիսում հայտարարեցին կազմակերպությունների ղեկավարները` հայտնելով, որ Համագործակցության Հուշագիրը ստորագրել են ապրիլի 26-ին:
Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի գործադիր տնօրեն Թևան Պողոսյանի խոսքով, հուշագրի կնքումը քաղաքական միավորում չէ, այլ բացառապես քաղաքացիական նախաձեռնություն է:
«Հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացմանը միտված մեր գործողությունները, միջոցառումներն ու ծրագրերն իրար հետ պետք է միացնենք և փորձենք համատեղ անել»,- ասաց Թ. Պողոսյանը:
ՀԱԳՄ նախագահ Արսեն Ղազարյանը հայտարարեց, որ թեև ԱԺ-ում արձանագրությունների վավերացումը հանված է և գործընթացը սառեցված, սակայն իրենք գտնում են, որ քաղաքացիական հասարակության նախաձեռնության քայլերը պետության քայլերի կողքին միշտ պետք են. «Առանց մեր հասարակությունների մերձեցման, առանց ժողովրդական դիվանագիտության, ապագայում մեր հասարակությունների նորմալ բարիդրացիական հարաբերություներ և զարգացում հնարավոր չէ»:
Բանախոսները նշեցին, որ 4 կազմակերպություններն էլ հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացման ոլորտում իրականացվող ծրագրերում ունեն բազմամյա փորձ, և այժմ մշակվելու են համատեղ ծրագրեր, որոնք յուրաքանչյուրն իր ոլորտի մասով կիրականացնի:
Այն հարցին, թե արդյո՞ք նման մի նախաձեռնություն էլ իրականացվելու է Թուրքիայում, բանախոսները նշեցին, որ դա թուրքական կողմի խնդիրն է, սակայն 4 կազմակերպությունները նախորդ տարիների ընթացքում շուրջ 150 գործընկերներ են ձեռք բերել Թուրքիայում, որոնց հետ համագործակցում են և վերջ ի վերջո նրանք էլ նույն գործն են անելու:

Армяно-турецкими отношениями займутся гражданские организации
Четыре гражданские организации Армении создали «консорциум», который будет заниматься улучшением армяно-турецких отношений. В «консорциум» вошли Международный центр человеческого развития, Союз промышленников и предпринимателей (работодателей) Армении, Ереванский пресс-клуб и Фонд сотрудничества «Евразия». Меморандум о сотрудничестве между ними был подписан 26 апреля.
Исполнительный директор Международного центра человеческого развития Теван Погосян заявил сегодня журналистам, что объединение вышеуказанных организаций не является политическим объединением.
«Отныне все наши инициативы, мероприятия, направленные на нормализацию армяно-турецких отношений, будут осуществлены совместными усилиями», - сказал Т.Погосян.
По словам президента Союза промышленников и предпринимателей (работодателей) Армении Армена Казаряна, хотя процедура ратификации армяно-турецких протоколов в парламенте Армении приостановлена, однако государству не помешают инициативы гражданского сектора.
«Без сближения наших обществ, без народной дипломатии невозможно представить в будущем нормальные, добрососедские отношения между обществами двух стран», - отметил А.Казарян.
Организации имею опыт в реализации программ в сфере нормализации армяно-турецких отношений, и уже приобрели за последние годы около 150 партнеров в Турции, с которыми будут сотрудничать.