Երևան-Բաթումի գնացքը կսկսի գործել մայիսի 30-ից
Այս տարի Երևան-Բաթումի ուղևորատար «Արմենիա» գնացքը կսկսի գործել մայիսի 30-ից ամեն օր: Այս մասին այսօր ասուլիսում հայտնեց «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Շևքեթ Շայդուլինը` շեշտելով, որ նախորդ տարվա համեմատ շուրջ 1 ամիս շուտ են գործարկելու երթուղին:
Փոփոխություններ են նախատեսվում նաև գնացքի չվերթի ժամկետներում. գնացքը Երևանից մեկնելու է ժամը 14:10-ին:
«Հարկավոր է սեփական երկիրը տեսնել: Այն գեղեցիկ է, իսկ վագոնից` դա այլ հասկացություն է»,- շեշտեց Շ. Շայդուլինը:
Սահմանին ստուգումն անցկացվելու է ընթացքի ժամանակ, սակայն եթե նախորդ տարի դա արվում էր գիշերվա ժամին` խանգարելով ուղևորների քունը, ապա այս տարի գնացքը սահման է հասնելու ժամը 20:30-ի մոտակայքում: Շարժակազմը Բաթումի կհասնի 7:16-ին, ընդ որում, ճանապարհի տևողությունը կրճատվում է 1 ժամ 20 րոպեով:
Շ. Շայդուլինը հայտնեց, որ ուղևորներին այլընտրանք է տրվելու` շաբաթը երկու անգամ` երեքշաբթի և ուրբաթ օրերին մեկնելու է սովորական ուղևորատար գնացք, որը Երևանից կմեկնի 23:20-ին և Բաթումի կհասնի 17:00-ին, ընթացքի մեջ գտնվելով` 18 ժամ 40 րոպե. «Այս գնացքը համեմատաբար էժան կլինի, քան` ֆիրմայինը»:
«Արմենիա»-ի շարժակազմը բաղկացած է լինելու 2 SV վագոնից, բարձր հարմարություններով 3 կուպեից և 2 սովորական կուպեից: Պատվերի դեպքում` կմիացվի նաև վագոն-սալոն:
«Հաշվի առնելով, որ հուլիս-օգոստոսին պահանջարկն ավելի շատ է, մայիս-հունիսին կիրառվելու է -1.2 գործակից, ինչի դեպքում տոմսերի արժեքը անցած տարվանից ավելի էժան է ստացվում. օրինակ, SV-ն` 22490 դրամ, անցած տարվա 22895 դրամի փոխարեն»,- տեղեկացրեց Շ. Շայդուլինը` հավելելով, որ համապատասխանաբար էժանանում են մյուս վագոնների տոմսերը ևս:
Նրա խոսքով, հուլիս-օգոստոսին գնացքի տոմսերը 1.4 գործակցով կթանկանան և, օրինակ, պլացքարտը կկազմի 7557 դրամ, իսկ SV-ն` 23578 դրամ: Սեպտեմբերին կրկին 1.2-ով կէժանան: Ըստ Շ. Շայդուլինի, պահպանվում են երեխաների համար զեղչերը:
ՀԿԵ ղեկավարը հայտնեց, որ տոմսերի գնում ներառված է նաև ապահովագրությունը և հասույթի 0.15 %-ը կգնա այդ ֆոնդին:
«Վրացական 2 տուրֆիրմաներ ենք ընդգրկել աշխատանքում, որոնց շնորհիվ շուտով ակտիվացում կնկատվի»,- ասաց Շ. Շայդուլինը:

Поезд Ереван-Батуми начнет курсировать с 30-го мая
В нынешнем году поезд Ереван-Батуми начнет курсировать с 30-го мая. Об этом заявил журналистам генеральный директор ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Шевкет Шайдуллин.
Предусмотрены также изменения графике движения поездов. Поезд будет отправляться из Еревана в 14.10. По словам Ш.Шайдуллина, это позволить увидеть собственную страну, природа которой очень красива.
«Время прохождения границы – 20.30, время прибытия в Батуми – 07.16. Мы сократили время в пути следования на час двадцать минут, остановка в Тбилиси – 50 минут», - сообщил он.
Ш.Шайдуллин подчеркнул, что по маршруту Ереван-Батуми дважды в неделю будет курсировать также альтернативный поезд.
«Два раза в неделю, во вторник и в пятницу, будет ходить соответствующий обычный пассажирский поезд с отправлением в 23.20 и прибытием в 17.00. Общее время в пути будет составлять 18 часов 40 минут», - сказал Ш.Шайдуллин. Он сообщил, что «этот поезд сравнительно дешевле, чем фирменный».
В этой связи глава ЮКЖД отметил, что в тарифах также будет наблюдаться определенная разница, причем в мае-июне будет введен коэффициент 1.2 к существующему базовому тарифу. «Фирменный поезд SV в мае будет стоить 22490 драмов, против 22895 драмов в прошлом году», - сказал он.
По словам Шайдуллина, в июле-августе стоимость билетов на поезда по маршруту Ереван-Батуми возрастет на коэффициент 1.4, билет на поезд SV будет стоить 23578 драмов, а плацкарт – 7557 драмов. При этом он отметил, что в сентябре стоимость билетов вновь снизится на 1.2, при этом скидки для детей будут сохраняться.