Տիգրան Կարապետյան. «Հող չի հանձնվի»
«Իշխանավորը բազմիցս է ասել, որ Ղարաբաղյան հարցում կարևորը ստատուսն է: Ես տեսնում եմ միայն մեկ կարգավիճակ` միացնել Արցախը Հայաստանին»,- լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց «Ժողովրդական կուսակցության» նախագահ Տիգրան Կարապետյանը:
Նա նշեց, որ առանձին կարգավիճակ աշխարհում չեն էլ տալիս միանգամից, կա անցումային փուլ, իսկ Հայաստանին միանալն, ըստ Կարապետյանի, երկու պետությունների խնդիր է:
Տ. Կարապետյանի կարծիքով` հարցը պետք է միայն միացման միջոցով լուծվի:
«Ես համարում եմ, որ արդեն իսկ միացած է: Մեր խորհրդանարնն Արցախը որպես նահանգ ճանաչում է, ուրեմն` մեզ միացած է: Դա կօգնի նաև հողերը չզիջել: Դեմ եմ, համարում եմ, որ խոսելով հողերի հանձնման մասին` լինի թուրքական, թե ադրբեջանական կողմից, եթե մենք հողը պատկերացնում ենք որպես առևտրի առարկա, հաղթանակի ոգին նվաստացնում ենք, եթե հողը սրբություն չլինի, ո՞վ կպայքարի դրա համար»,- հարցրեց Տիգրան Կարապետյանը` հավելելով, որ հող չի հանձնվի, որքան էլ «Թուրքիան ու Ադրբեջանը համոզեն»:

Tigran Karapetyan: “No land will be returned”
“The authorities have always said that the most important thing in Karabakh issue is the status. I see only one statues, joining Artsakh to Armenia,” stated Tigran Karapetyan on the meeting with the journalists.
He mentioned that a special status is not given to anyone at once, there is a stage to be passed, and joining Armenia, according to Karapetyan, is the problem of both countries.
T. karapetyan is sure the question will be solved by joining the two issues.
“I am sure that it is already joint. Our parliament recognizes Artsakh as a state, so it means it is joint to us. It will help us not to give our lands as well. If the land I not a sacred think than who will fight for it, thus we shouldn’t speak about it as a subject for trade,” T. Karapetyan said.