«Շանհայ Էքսպո 2010»-ի հանդիսավոր բացումը` այսօր երեկոյան
Չինական Շանհայում այսօր երեկոյան կկայանա համաշխարհային «Էքսպո-2010» ցուցահանդեսի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին կմասնակցի նաև հայաստանյան պատվիրակությունը` ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ:
Հայաստանը «Էքսպո» ցուցահանդեսին մասնակցում է արդեն երրորդ անգամ: Մինչ այդ մեր երկիրը հաջողությամբ մասնակցել է Հաննովերում (Գերմանիա) կայացած «Էքսպո-2000» և Աիչիյում (Ճապոնիա) կայացած «Էքսպո-2005» ցուցահանդեսներին:
«Բարեկեցիկ քաղաք, բարեկեցիկ կյանք» խորագրի ներքո անցկացվող «Շանհայ-Էքսպո-2010» համաշխարհային ցուցահանդեսը տևելու է 6 ամիս` 2010թ. մայիսի 1-ից հոկտեմբերի 31-ը: Ինչպես հաղորհում է մեր թղթակիցը, ցուցահանդեսին մասնակցում է 192 պետություն և 50 միջազգային կազմակերպություն:
Հիշեցնենք, որ ՉԺՀ ղեկավար Հու Ձինտաոյի հրավերով Չինաստան այցելած ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ «Շանհայ Էքսպո 2010» համաշխարհային ցուցահանդեսին այսօր բացվեց Հայաստանի տաղավարը:
ՀՀ նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում ընդգրկված են ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, էներգետիկայի, բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը, մի շարք բարձրաստիճան աշխատակիցներ:

Торжественное открытие «Шанхай Экспо 2010» – сегодня вечером
В китайском городе Шанхай сегодня вечером состоится торжественное мероприятие открытия Всемирной выставки «Шанхай Экспо 2010», в котором примет участие и армянская делегация во главе с президентом Армении Сержем Саргсяном.
Армения участвует в выставке «Шанхай Экспо» уже в третий раз. До этого наша страна была успешно представлена на выставках «Экспо-2000» в Ганновере (Германия) и «Экспо-2005» в Аичи (Япония).
Проходящая под девизом «Лучший город, лучшая жизнь» всемирная выставка «Шанхай Экспо 2010» продлится шесть месяцев, с 1-го мая 2010 года до 31-го октября. Как передает наш корреспондент из Шанхая, в выставке участвуют 192 государства и 50 международных организаций.
Напомним, что сегодня состоялось открытие армянского павильона на выставке «Шанхай Экспо 2010» с участием президента Армении Сержа Саргсяна, находящегося в Китае по приглашению главы КНР Ху Цзиньтао.
В составе армянской делегации находятся министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, министр экономики Нерсес Ерицян, министр энергетики и природных ресурсов Армен Мовсисян, другие официальные лица.