«Շանհայ Էքսպո 2010»-ի հանդիսավոր բացումը` այսօր երեկոյան
Չինական Շանհայում այսօր երեկոյան կկայանա համաշխարհային «Էքսպո-2010» ցուցահանդեսի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին կմասնակցի նաև հայաստանյան պատվիրակությունը` ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ:
Հայաստանը «Էքսպո» ցուցահանդեսին մասնակցում է արդեն երրորդ անգամ: Մինչ այդ մեր երկիրը հաջողությամբ մասնակցել է Հաննովերում (Գերմանիա) կայացած «Էքսպո-2000» և Աիչիյում (Ճապոնիա) կայացած «Էքսպո-2005» ցուցահանդեսներին:
«Բարեկեցիկ քաղաք, բարեկեցիկ կյանք» խորագրի ներքո անցկացվող «Շանհայ-Էքսպո-2010» համաշխարհային ցուցահանդեսը տևելու է 6 ամիս` 2010թ. մայիսի 1-ից հոկտեմբերի 31-ը: Ինչպես հաղորհում է մեր թղթակիցը, ցուցահանդեսին մասնակցում է 192 պետություն և 50 միջազգային կազմակերպություն:
Հիշեցնենք, որ ՉԺՀ ղեկավար Հու Ձինտաոյի հրավերով Չինաստան այցելած ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ «Շանհայ Էքսպո 2010» համաշխարհային ցուցահանդեսին այսօր բացվեց Հայաստանի տաղավարը:
ՀՀ նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում ընդգրկված են ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, էներգետիկայի, բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը, մի շարք բարձրաստիճան աշխատակիցներ:

The grand opening ceremony of the Shanghai World Expo 2010 will take place this evening, gathering numerous guests for participation in the event.
The theme of the Expo 2010 is "Better City, Better Life," representing the common wish of the whole humankind for a better living in future urban environments. This theme represents a central concern of the international community for future policy making, urban strategies and sustainable development.
Shanghai World Expo 2010 will open from May 1 to October 31. 70 million guests are expected to attend the expo. Aysor’s correspondent reported from the place that among participants are 192 nations and 50 international organisations. Armenian Pavilion has already been opened, gathering Armenia’s President Serzh Sargsyan, members of the Armenian delegation to China, and numerous guests.
It’s worth mentioning that President Serzh Sargsyan is on a visit to China at the invitation of the Paramount Leader of the People's Republic of China, Mr. Hu Jintao. Armenian delegation to China includes Foreign Minister Edward Nalbandian, Minister of Economy Nerses Yeritsian, Minister of Energy and Natural Resources Armen Movsisian, and other officials.
This will be the third time Armenia participates in the event at Shanghai Expo, following the participation in 2000 (Hanover, Germany) and in 2005 (Aichi, Japan).