Նախագահները փոխշահավետ գործընկերության հույս են հայտնել
Մայիսի 2-ին Շանհայում  ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Նախագահ Հու Ձինթաոյի հետ` «Շանհայ Էքսպո 2010»-ի շրջանակներում:
Չինական Xinhua լրատվական գործակալության փոխանցմամբ` Նախագահ Հու Ձինթաոն հայտնել է, որ Չինաստանն ու Հայաստանը դարձել են վստահելի բարեկամներ և անկեղծ գործընկերներ դեռևս 18 տարի առաջ, երբ առաջին ամգամ դիվանագիտական հարաբերություններ են հաստատվել:
Նա նշել է, որ երկու երկրները միմյանց վերաբերել են ինչպես հավասար երկրներ, օգնել են միմյանց և փնտրել են փոխշահավետ գործընկերություն:
«Չինաստանը պատրաստ է համագործակցել Հայաստանի հետ` ամրապնդելու համար հաղորդակցությունը` մեծացնելով փոխանակման փորձը երկու կառավարությունների, խորհրդարանների և քաղաքական կուսակցությունների միջև»,- ասել է Չինաստանի նախագահը:
ՉԺԿ Նախագահը նշել է, որ երկու երկրները պետք է համագործակցեն էներգետիկ արդյունաբերության և հեռահաղորդակցման ոլորտներում և շարունակեն ընդլայնել այդ համագործակցությունը` տնտեսությունը խթանելու համար, հայտնում է Xinhua գործակալությունը:
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Չինաստանի հետ բազմակողմանի համագործակցությունը և առևտրային հարաբերությունները: Նախագահը նաև հայտնել է, որ հիացած է Չինաստանի կառուցողական դերով միջազգային և տարածաշրջանային հարցերում, և շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին աջակցելու համար, հայտնում է Xinhua լրատվական գործակալությունը:

Chinese President Hu Jintao met with his Armenian counterpart Serzh Sarkisyan Sunday in a string of high-level meetings with foreign dignitaries on the sideline of the 2010 Shanghai World Expo, reports Chines Xinhua news agency .
China and Armenia have become trustworthy friends and sincere partners since they established diplomatic relations 18 years ago, Hu said.
He said the two countries have always treated each other as equals, supported each other and sought mutual benefits in their cooperation, the news agency reports.
China is willing to work with Armenia to enhance communication and consultation by increasing exchanges between the governments, parliaments and political parties, and cement coordination and cooperation in international and regional affairs to safeguard their mutual interest, Hu said.
He said the two countries should seek concrete cooperation in energy, telecommunication and power industries, and keep expanding cooperation in a bid to promote their economies.
Hu also called for more people-to-people exchanges, such as exchange of visits between their artistic troupes and other non-governmental organizations, to enhance understanding and friendship between the two peoples.
Sarkisyan spoke highly of the all-round cooperation and trade relations with China.
The president said he admires China for its constructive role in international and regional affairs and feels grateful for China's support to Armenia, says the news agency.
Armenia and China enjoy immense potentials for further cooperation, said Sarkisyan, adding that his country is willing to work with China to complement each other, expand cooperation and increase exchanges.