Վաշինգտոնը պատրաստ է միջուկային սպառազինության կրճատմանը
Միացյալ Նահանգները մտադիր են հետևել Միջուկային զենքի չտարածման պայմանագրին: Այդ մասին, ինչպես հայտնում է «Ինտեռֆաքսը», նախօրեին հայտրարել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման:
Նա ասել է, որ ավարտելով Ռուսաստանի հետ Հարձակողական սպառազինության կրճատման մասին նոր պայմանագրի և ԱՄՆ նոր միջուկային դոկտրինի հետ կապված աշխատանքները, Միացյալ Նահանգները «զգում են իրենց վրա դրված պատասխանատվությունը և հետագա կրճատման հնարավություններ են տեսնում»:
Սպիտակ տան ղեկավարը նշել է, որ չորս տասնամյակների ընթացքում պայմանագիրը եղել է միջուկային զենքի չտարածման ուղղությամբ միջազգային հանրության հավաքական ջանքերի հիմնաքարը:
«Սակայն այս կարգավիճակն այսօր գտնվում է մեծացող ճնշման ներքո»,- շեշտել է նա: Ըստ Բ. Օբամայի` բոլոր երկրներն իրենց առջև դրել են մի հարց. արդյոք կարո՞ղ են նրանք հասնել այլ երկրների կողմից պայմանագրի դրույթներին հավատարիմ մնալուն, որպեսզի կանխվի միջուկային զենքի տարածումը:
«Մոտակա շաբաթներին կտեսնենք, արդյոք կարո՞ղ են միջուկային զենք տնօրինող երկրները կատարել իրենց պարտականությունները և ընթանալ դեպի միջուկային զինաթափում»,- հայտարարել է ԱՄՆ նախագահը:
Նրա կարծիքով, մեծ հնարավորություններ ունեն և ավելի անվտանգ են զգում այն երկրները, որոնք «միջազգային հանրության ինտեգրված անդամներն են»:
«Իսկ այն պետությունները, որոնք անտեսում են իրենց պարտականությունները, հայտնվում են նվազ անվտանգ, սակավ զարգացող և առավել մեկուսացված կացության մեջ»,- հավելել է Սպիտակ տան ղեկավարը:

Обама: США готовы к сокращению ядерного оружия
США намерены придерживаться Договора о нераспространении ядерного оружия (ДНЯО). Об этом, как передает Interfax, в понедельник заявил президент США Барак Обама.
«Разработав новый договор с Россией об СНВ и новую ядерную доктрину США, которая подтверждает важность ДНЯО, США подтверждают принятую на себя ответственность и устанавливают возможности для дальнейших сокращений», - отмечается в заявлении, распространенном Белым домом по итогам конференции, посвященной исполнению этого договора в Нью-Йорке.
Президент США отметил, что «на протяжении четырех десятилетий договор был краеугольным камнем наших коллективных усилий по предотвращению распространения этих вооружений».
«Однако сейчас этот режим находится под всё возрастающим нажимом», - подчеркнул он.
По словам Б.Обамы, все государства стоят перед вопросом, смогут ли они добиться соблюдения прав и обязанностей всех стран для того, чтобы избежать распространения ядерного оружия.
«В течение ближайших недель мы увидим, смогут ли государства, обладающие ядерным оружием, выполнять свои обязательства и двигаться в сторону ядерного разоружения», - заявил президент США.
По его мнению, большими возможностями обладают и более безопасно себя чувствуют те государства, которые являются «интегрированными членами международного сообщества».
«Государства, которые игнорируют свои обязательства, оказываются в менее безопасном, менее процветающем и более изолированном положении», - добавил глава Белого дома.