Օբաման Սիրիայի դեմ պատժամիջոցները երկարացրեց ևս մեկ տարով
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Սիրիայի դեմ պատժամիջոցների կիրառումը երկարաձգեց ևս մեկ տարով: Այս մասին, ըստ Jerusalem Post պարբերականի, հաղորդում են սիրիական լրատվամիջոնցերը` հղում անելով Կոնգրեսում արված հայտարարությանը:
Փաստաթղթում ընդգծված է, որ Սիրիրան շարունակում է ահաբեկչական համակարգի պաշտպանությունը, ինչպես նաև` աշխատում է զանգվածային միջուկային զենքի արտադրման ուղղությամբ: Օբամայի հայտարարության համաձայն` Սիրիայի գործողությունները վնասում են ազգային անվտանգությանը, Միացյալ Նահանգների ներքին քաղաքականությանն ու տնտեսությանը:
Օբաման հավելել է, որ Սիրիայի կառավարությունն աջակցում է միջազգային հանցավոր խմբերին` մասնավորապես օժանդակում է մահապարտ-ահաբեկիչների և հատուկ պատրաստված գրոհայինների մուտքն Իրաք:
Հիշեցնենք, որ 2010-ի ապրիլի 13-ին տեղեկատվություն էր հայտնվել, որ Դամասկոսը «Սկադ» հրթիռային համակարգեր է մատակարարել «Հզբոլահ» շարժմանը: Ի պատասխան դրան` ԱՄՆ-ն հետ կանչեց իր դեսպանին և բացատրություն պահանջեց Սիրիայից:
Ավելի վաղ Թել-Ավիվն էր նախազգուշացրել Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադին, որ եթե «Հզբոլահի» կողմից սիրիական «Սկադ» հրթիռները կիրառեն իսրայելական տարածքի ռմբակոծման համար, Իսրայելի բանակը «Սիրիային կվերադարձնի քարե դար»` ոչնչացնելով համակարգային բոլոր ենթակառուցվածքները:

Обама продлил санкции против Сирии на год
Президент США Барак Обама продлил на год санкции против Сирии. Об этом было объявлено 4 мая в коммюнике для Конгресса, сообщает Jerusalem Post.
В документе подчеркивается, что Сирия продолжает поддерживать террористические режимы, а также работает над получением оружия массового поражения. Согласно заявлению Обамы, действия Сирии угрожают национальной безопасности, внешней политике и экономике Соединенных Штатов.
Обама добавил, что правительство Сирии поддерживает международные преступные группы, способствуя, в частности, проникновению террористов-самоубийц и специально обученных боевиков в Ирак.
13 апреля 2010 года появилась информация о том, что Дамаск поставлял ракетные комплексы "Скад" экстремистскому движению "Хизбалла". В ответ США отменили отправку своего посла в Сирию и потребовали от Дамаска объяснений.
Ранее Тель-Авив предупредил президента Сирии Башара Асада о том, что, если сирийские ракеты "Скад" будут использованы боевиками "Хизбаллы" для ударов по израильской территории, армия Израиля "вернет Сирию в каменный век", уничтожив все объекты ее стратегической инфраструктуры.