Ստամբուլում Ադրբեջանի հյուպատոսը հետ է կանչվել
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հրամանով Ստամբուլում այդ երկրի գլխավոր հյուպատոս, Սևծովյան համագործակցության կազմակերպությունում մշտական ներկայացուցիչ Սայադ Արանը հետ է կանչվել պաշտոնից: Այդ մասին հայտնել է «Բիզիմ յոլ» թերթը` նշելով, որ նախագահի մեկ այլ հրամանով էլ Ստամբուլում Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոսի պաշտոնում նշանակվել է Հասան Զեյնալովը`հետ կանչվելով Կարսում Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոսի պաշտոնից:
Նշենք, որ վերջերս Ադրբեջանի խորհրդարանի պատգամավոր Գյուլեր Ահմեդովայի և Սայադ Արանի միջև անախորժություն էր ծագել. Ահմեդովան ԱԳՆ ղեկավարության մոտ գանգատվել էր, որ Թուրքիա կատարած այցի ժամանակ Սայադ Արանը իրենց չի ուղեկցել: Ս.Արանն էլ մեղադրել է Գ.Ահմեդովային` ասելով, որ նա ցանկացել է հյուպատոսության ավտոմեքենաներն օգտագործել անձնական նպատակներով:
Հյուպատոսությունից հետ կանչվելու լուրը մեկնաբանելու համար թերթի հեռախոսազանգից անակնկալի եկած Ս.Արանն ասել է, որ ինքն այդ մասին տեղյակ չէ, և շփոթված ավելացրել, որ հնարավոր է` իրեն պաշտոնանկ են արել, քանի որ շուտով իր լիազորությունների ժամկետը լրանալու էր:

Отозван генконсул Азербайджана в Стамбуле
Согласно распоряжению Ильхама Алиева генеральный консул Азербайджана в Стамбуле и постоянный представитель при Организации Черноморского Экономического Сотрудничества Сайяд Аран отозван с должности. Об этом сообщает газета «Бизим йол», отмечая, что другим распоряжением Ильхам Алиев назначил бывшего генконсула Азербайджана в Карсе Гасана Зейналова на должность генконсула в Стамбуле.
Отметим, что недавно между депутатом азербайджанского парламента Гюляр Ахмедовой и Саядом Араном разразился скандал. Депутат пожаловалась главе МИД Азербайджана на то, что Аран не сопровождал их в ходе поездки в Турцию. В свою очередь С. Аран обвинил Г. Ахмедову в желании использовать консульские машины в личных целях.
Для получения комментария газета связалась с самим Араном, которого вопрос об отзыве застал врасплох. Сайяд Аран заявил, что он не в курсе этой информации и в замешательстве добавил, что возможно его увольнение связано с окончанием срока полномочий.