Ստամբուլում Ադրբեջանի հյուպատոսը հետ է կանչվել
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հրամանով Ստամբուլում այդ երկրի գլխավոր հյուպատոս, Սևծովյան համագործակցության կազմակերպությունում մշտական ներկայացուցիչ Սայադ Արանը հետ է կանչվել պաշտոնից: Այդ մասին հայտնել է «Բիզիմ յոլ» թերթը` նշելով, որ նախագահի մեկ այլ հրամանով էլ Ստամբուլում Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոսի պաշտոնում նշանակվել է Հասան Զեյնալովը`հետ կանչվելով Կարսում Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոսի պաշտոնից:
Նշենք, որ վերջերս Ադրբեջանի խորհրդարանի պատգամավոր Գյուլեր Ահմեդովայի և Սայադ Արանի միջև անախորժություն էր ծագել. Ահմեդովան ԱԳՆ ղեկավարության մոտ գանգատվել էր, որ Թուրքիա կատարած այցի ժամանակ Սայադ Արանը իրենց չի ուղեկցել: Ս.Արանն էլ մեղադրել է Գ.Ահմեդովային` ասելով, որ նա ցանկացել է հյուպատոսության ավտոմեքենաներն օգտագործել անձնական նպատակներով:
Հյուպատոսությունից հետ կանչվելու լուրը մեկնաբանելու համար թերթի հեռախոսազանգից անակնկալի եկած Ս.Արանն ասել է, որ ինքն այդ մասին տեղյակ չէ, և շփոթված ավելացրել, որ հնարավոր է` իրեն պաշտոնանկ են արել, քանի որ շուտով իր լիազորությունների ժամկետը լրանալու էր:

Azerbaijani Consul General to Istanbul recalled
By Azerbaijani President Ilham Aliev’s decrees, Consul General to Istanbul Seyyad Aran, who also serves as a Permanent Representative to the Organisation of the Black Sea Economic Cooperation, was recalled, while ex Consul General to Kars, Hasan Zeynalov, was appointed to the job, Bizim Yol paper reported.
It’s worth mentioning that Seyyad Aran was involved in a scandal conflict with deputy lady Gyuliar Ahmedova, who complained to county’s foreign minister that Seyyad Aran hadn’t accompanied them during a travel to Turkey. Seyyad Aran, in his turn, accused Gyuliar Ahmedova of the wishes to use the official cars for personal purposes.
In addition, Seyyad Aran himself had no information about the recall: when asked by the paper to comment the situation, the diplomat said he was surprised. After all, he said thinks the dismissal has links with the end of the term.