Հայաստանում կներդրվի էներգետիկ անվտանգության ժամանակակից համակարգ
Էներգետիկ անվտանգության հայեցակարգի մշակման աշխատանքային խումբ այսօր գումարել է անդրանիկ նիստը, որը վարել է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
Հայեցակարգի մշակումը նախատեսված է «Հայաստանի ազգային անվտանգության ռազմավարությամբ»:
Կարևորելով էներգետիկ անվտանգությունը` որպես մեր երկրի ազգային անվտանգության բաղկացուցիչներից մեկը, Արթուր Բաղդասարյանը նշել է, որ էներգետիկ անվտանգության հայեցակարգի հիմնական խնդիրը պետք է լինի Հայաստանի էներգետիկ ինքնաբավության մակարդակի ապահովումը թե' կարճաժամկետ, թե' երկարաժամկետ հեռանկարում:
«Այսօր մեր երկրում էներգետիկայի զարգացման խնդիրները հուսալի վիճակում են, և Հայաստանը բոլոր հիմքերն ունի` ոչ միայն ապահովելու մեր երկրի էներգետիկ ինքնաբավությունը, այլև` էլեկտրաէներգիա արտահանելու, ինչը մեր երկրի տնտեսության համար չափազանց կարևոր նշանակություն ունի: Եվրոպական երկրների փորձի ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ այսօր երկու ուղղությամբ է զարգանում` էներգետիկայի զարգացման ռազմավարական ծրագրերի և էլեկտրաէներգիայի արտադրության խնայողության արդյունավետ ռեժիմների սահմանման միջոցով: Մենք պետք է կարողանանք միջազգային լավագույն փորձն ուսումնասիրելով` մեր երկրում ներդնել էներգետիկ անվտանգության ժամանակակից համակարգ»,-ասել է Արթուր Բաղդասարյանը:
Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի մամուլի գարսենյակից հայտնում են, որ նիստում որոշվել է մեկ ամսվա ընթացքում ավարտել փաստաթղթի հայեցակարգային դրույթների մշակումը և մինչև հոկտեմբեր փաստաթուղթը ներկայացնել հաստատման:

Contemporary system for the energy security in Armenia
The working group on elaboration of the energy security doctrine convened its first sitting today chaired by Secretary of the National Security Council of Armenia Arthur Baghdasaryan.
Elaboration of the doctrine is envisaged by the “Armenian National Security Strategy”.
Attaching importance to energy security as one of the components of national security of our country, Arthur Baghdasaryan noted that the energy security doctrine should be primarily aimed at ensuring Armenia’s energetic self-sufficiency in both sort-term and long-term perspectives.
“Today in our country the issues of energetic development are in hopeful condition and Armenia has all the bases not only to secure the energetic self-sufficiency of our country but also to export energy which of great importance for the economy of our country. … We should be able to import contemporary system for the energy security using the best international experiences,” Arthur Baghdasaryan said.
Participants of the sitting decided to complete the development of the provisions of the doctrine within a month and submit the document for ratification by October, the Press Office of the Secretary of the National Security Council of Armenia informed.