Ղրղզստանը խնդրում է Լատվիային ձերբակալել Բակիևի որդուն
Ղրղզստանի ժամանակավոր կառավարությունը հարցում է ուղարկել Լատվիայի Գլխավոր դատախազությանը` երկրի պաշտոնանկ նախագահ Կուրմանբեկ Բակիևի որդուն` Մաքսիմ Բակիևին ձերբակալելու վերաբերյալ:
Ինչպես հայտնում է ՌԲԿ-ն, հղելով Reuters-ին, Լատվիայի Գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչ Անդեյս Վասկսը նշել է, որ իր գերատեսչությունը խնդրել է ղրղզական կողմին հստակեցնել հարցումը, քանի որ փաստաթղթի ներկա բովանդակությունը «իրարամերժ է և ոչ պարզ»: Ա.Վասկսը նշել է, որ չի տիրապետում այն տեղեկատվությանը, թե Մաքսիմ Բակիևը Լատվիայում է:
Նշենք, որ ս.թ. մայիսի 4-ին ղրղզական իշխանությունների կողմից քրեական գործ է հարուցվել Մ.Բակիևի նկատմամբ, որից հետո նա միջազգային հետախուզման է հայտարարվել:

Киргизия просит Латвию задержать сына Курманбека Бакиева
Временное правительство Киргизии направило запрос в Генеральную прокуратуру Латвии о задержании младшего сына свергнутого президента Киргизии Курманбека Бакиева - Максима Бакиева. По данным латвийских СМИ, 32-летний М.Бакиев находится в этой стране, передает РБК.ру со ссылкой на Reuters.
Представитель Генпрокуратуры Латвии Андрейс Васкс отметил, что его ведомство попросило киргизские власти уточнить запрос, так как нынешняя формулировка документа "противоречива и не ясна". А.Васкс отметил, что не располагает информацией о том, действительно ли М.Бакиев находится в Латвии.
4 мая 2010г. в отношении М.Бакиева киргизскими властями было возбуждено уголовное дело. После этого он был объявлен в международный розыск.