Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ դարձավ Դեվիդ Քեմերոնը
Մեծ Բրիտանիայի նոր վարչապետ դարձավ պահպանողական Դեվիդ Քեմերոնը, ով այդ պաշտոնում փոխարինեց Լեյբորիստական կուսակցության ներկայացուցիչ Գորդոն Բրաունին: Նախօրեին երեկոյան, Մեծ Բրիտանիայի թագուհի Եղիսաբեթ II-ի մոտ ընդունելությունից հետո, Դեվիդ Քեմերոնը ժամանեց կառավարության ղեկավարի նստավայր:
Ինչպես հաղորդում է BBC-ն, բրիտանական Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցությունը համաձայնել է կառավարություն ձևավորել պահպանողականների հետ: Այսպիսով, 1940 թվականից ի վեր, երբ դադարեցրեց իր գործունեությունը Նեվիլ Չեմբերլենի կառավարությունը, Բրիտանիան ունեցավ առաջին կոալիցիոն կառավարությունը:
Համաձայն պահպանողականների և լիբերալ-դեմոկրատների միջև պայմանավորվածության` վերջիններիս առաջնորդ Նիկ Քլեգը կզբաղեցնի փոխվարչապետի պաշտոնը:

The British PM now is David Cameron
Conservative leader Mr. Cameron has become Britain's youngest prime minister in nearly two centuries, informs the Australian.com. Mr. Cameron came to replace the representative of the Labor Party, Gordon Brawn. At the evening the Queen of the Great Britain Elizabeth II received David Cameron after which the latter arrived at the residence of the head of the government.
As informs the BBC the British Liberal – Democratic Party agreed to form a government with the Conservatives. Thus since 1940 when Neville Chamberlain’s government stopped its activity Britain received the first coalition Government.
According to the agreement of the conservatives and the liberal – democrats the head of the latter Nick Kleg will receive the post of the vice – Prime Minister.