Օrange Armenia-ի պիլոտային նախագիծը հատուկ մրցանակ է ստացել
Փարիզում կայացած մրցանակաբաշխության արարողության ժամանակ Orange Armenia-ի “T.I.GR A.N” (Tower InterGRated. Armenian Network) պիլոտային նախագիծը Ֆրանս Տելեկոմ Խմբի կողմից ստացել է հատուկ մրցանակ նորարարության համար: Կարճ ժամանակում Orange Armenia-ն կյանքի է կոչել մի նախագիծ, որը ոչ միայն կհարստացնի Ֆրանս Տելեկոմ/Orange-ի փորձը, այլ նաև թույլ կտա կառուցել շարժական կապի ցանց շատ ավելի քիչ ծախսերով և ժամկետներում:
Մինչ այս նախագիծը բջջային կայանների սարքավորումները տեղադրվում էին գետնին` աշտարակի կողքին, հատուկ բետոնե սալիկի վրա: TIGRAN-ի նորարարությունը կայանի յուրահատուկ կառուցվածքն է. սարքավորումներն այժմ տեղադրվում են անմիջապես աշտարակի ներսում տեղադրված հատուկ պլատֆորմի վրա: Այս նոր մոտեցումը թույլ է տալիս օպտիմալացնել աշտարակների նախագծումն ու կառուցումը տեղի, կառուցման և ծախսերի առումով:
«Ես երջանիկ եմ ղեկավարել այս թիմը, որը լի է նոր մտքերով: TIGRAN-ի թիմը կազմված է հայ և ֆրանսիացի ինժեներներից, և այն նրանց համատեղ ջանքերի արդյունքն է: Մենք մեծ Խմբի մասն ենք կազմում, և TIGRAN-ի սկզբունքն ապագայում կօգտագործվի այլ վայրերում բջջային ցանցերի կառուցման ժամանակ: Orange Armenia-ն իսկապես հպարտ է այս ներդրման համար», ասաց Orange Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան:
Նախագիծը ծնվել է անցյալ տարի, երբ Orange-ը մեկնարկեց ցանցի կառուցման առաջին փուլը, և առաջին TIGRAN աշտարակը տեղադրվել է 2009թ. հունիսին: Մինչ օրս արդեն կառուցվել է ավելի քան 100 աշտարակ այս նոր սկզբունքով: Այս մասին հայտնեցին Orange Armenia- ի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:

The pilot project "TIGRAN" of Orange Armenia Company was rewarded
The project “T.I.GR.A.N” (Tower InterGRated Armenian Network) of Orange Armenia has been rewarded by the France Telecom Group for innovation during the award ceremony 2010 in Paris. In a little time, Orange Armenia team built a project which will not only enrich France Telecom/Orange experience, but also allow to build mobile networks with much less costs and time.
Before this project all equipments were generally installed near the tower, on the ground floor, on a dedicated concrete slab. The innovation of TIGRAN consists in the structure of the site: the equipments are installed directly on a platform inside the tower. This new concept allows optimizing GSM Greenfield site design: space, construction time and costs.
“I am happy to manage this team, which is motivated and full of new ideas. The TIGRAN team consists of Armenian and French engineers, and that’s the result of their joint research. We are a part of a big Group, and this idea will be used in the future during other network roll-out projects. Orange Armenia is really proud for this contribution”, said Bruno Duthoit, CEO of Orange Armenia.
The project was born last year, when Orange Armenia launched the first stage of network roll-out and the first TIGRAN tower was installed in June 2009. Since more than 100 towers were built with this new principle, informs the public relations department of the Orange Armenia Company.