Աղասի Ինանցը հերթական հաղթանակը տոնեց
Սարաևոյում (Բոսնիա և Հերցեգովինա) անցկացվող օփենի 8-րդ տուրում Աղասի Ինանցն անընդմեջ երրորդ հաղթանակը տոնեց. նա 24 հնարավորից վաստակել է 16 միավոր և ընդամենը երեք միավորով է զիջում առաջատարներին: Իսկ գրոսմայստեր Դավիթ Պետրոսյանը ոչ-ոքի խաղաց և իր միավորների թիվը հասցրեց 12-ի: Մրցաշարային աղյուսակը 19-ական միավորով գլխավորում են գրոսմայստերներ Վան Հաոն (Չինաստան), Տիմոֆեևը (Ռուսաստան), Բոլոգանը (Մոլդովա) և Կովաչևիչը (Սերբիա):
Ինչպես տեղեկացնում են Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայից, մրցաշարի ավարտին դեռ երկու տուր կա: Դավիթ Պետրոսյանն արդեն կորցրել է առաջատարներին հետապնդելու բոլոր հնարավորությունները, իսկ Աղասի Ինանցը հաղթելու ռեալ շանսեր ունի:

Agasi Inants again wins at Champs in Sarajevo
In round eight of the Open Chess Championship, taking place in Sarajevo, Bosnia and Hezegovina, Armenia’s Agasi Inants gained the third victory in a row and scored 16 points out of 24, following the leaders by a point.
Grand Master Davit Petrosian played in draw and brought the number of his points to 12.
The tournament’s leaders at 19 points are Wang Hao from China, Timofeev Artyom from Russia, Bologan Viktor from Moldova, and Kovacevic Aleksandar from Serbia.
Armenian Chess Federation spokesperson said that Davit Petrosian lost his chance to overtake the leaders, while Agasi Inants still can try his luck in the two rest rounds.
Under the tournament’s rules in case of victory chess players add 3 points to their results, and only a point in case of playing in draw.