Ա. Մալհոտրա. «Հայկական կոնյակը գնալով ավելի հայտնի է դառնում»
Այս տարի առաջին անգամ Հնդկաստանում կազմակերպվելու է հայկական ապրանքների ցուցահանդես: Այս մասին այսօր լրագրողներին հայտնեց Հայաստանի Առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ, պատգամավոր Մարտին Սարգսյանը:
«Դա կլինի հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին: Մեր գործընկերների հետ միասին պայմանավորվածութուն արդեն ձեռք է բերվել և հայկական ընկերություններն արդեն ցանկություն են հայտնել մասնակցել»,- շեշտեց Մ. Սարգսյանը:
Ըստ նրա, հայկական ապարանքների ցուցադրությունը Հնդկաստանում հնարավորություն կտա նոր շուկաներ գտնել: Ներկայումս ԱԱՊ-ն գործընկերների հետ մշակում է այն ապրանքների ցանկը, որոնք կհետաքրքեն Հնդկաստանի սպառողներին: Մ. Սարգսյանի կարծիքով, դա հինականում ոգելից և ոչ ոգելից խմիչքները, հյութերն են, որոնցով մեր արտադրողները ի վիճակի կլինեն մրցել այնտեղի շուկայում:
Պատգամավորի գնահտմամբ, նման միջոցառումները նպաստում են երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը, նաև լուծում են բարոյահոգեբանական խնդիր:
ՀՀ-ում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Աչալ Մալհոտրան նույնպես կարևորեց իր հայրենիքում հայկական ապրանքների ցուցադրությունը և ընդգծեց. «Կարծում եմ, որ հայկական կոնյակը շատ լավ արձագանք կունենա, քանի որ կոնյակը գնալով ավելի հայտնի է դառնում և հավանում են»:
Նշենք, որ 2009 թ-ին Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմել է շուրջ 46 մլն դոլար, որից ներմուծումը` 44 մլն, իսկ արտահանումը` 2 մլն:

India to host exhibition of Armenian products
This year India will first ever host the exhibition of the Armenian products, told journalists chairman of the Armenian Chamber of Commerce, Martin Sarkisian.
“It’s scheduled to hold the exhibition in October-November; many Armenian companies have already confirmed their interest to participate in the event,” said Sarkisian.
At the current stage of works, the organizers are clarifying list of the goods to arouse interest among the Indian consumers. And these are mostly soft drinks and alcohol.
Indian Ambassador to Armenia Achal Kumar Malhotra, in his part, said that the mostly demanded in India product of Armenia is the Armenian Brandy.
It’s worth mentioning that today the third exhibition of the Indian products has been kicked off in Armenia. The turnover between Armenia and India was $46 million in 2009, of these $44 million is import, and other $2 million – export.