Բակիևի կողմնակիցները մտադիր են բազմահազար հանրահավաք անցկացնել
Ղրղզստանի պաշտոնանկ նախագահ Կուրմանբեկ Բակիևի կողմնակիցներն այսօր մտադիր են բազմահազար հանրահավաք անցկացնել Ջալալ-Աբադ քաղաքում:
Ինչպես հաղորդում է ՌԻԱ նովոստին, վկայակոչելով «24.կգ» ղրղզական գործակալությանը, այժմ ցուցարարները հավաքվում են շրջանի ղեկավարության շենքի մոտ:
«Սպասվում է, որ այսօր Բակիևի աջակցության հանրահավաքին կմասնակցի շուրջ 10 հազար մարդ», - հայտնել է Բակիևի պաշտպանության կոմիտեի անդամ Ժանարա Մոլդոկուլովան:
Նա հայտարարել է, որ Կուրմանբեկ Բակիևը օրինական նախագահ է, իսկ շրջանի ղեկավարն է Պայզուլլաբեկ Ռահմանովը:

Up to 10,000 Bakiyev’s followers expected to stage a rally
Followers of ousted Kyrgzystan’s president Kurmanbek Bakiyev are planning to stage a rally involving thousands protesters against new interim government. The rally is reported to be held in Jalal-Abad town in the south of the country.
“It’s expected that up to 10,000 supporters of the former President of Kyrgystan will gather for a rally,” told 24.kg agency member of the committee in support of the ousted president, Janara Moldokulova. She said that the supporters from Jalal-Abad are gathering at the moment at the building of the state administration.
“We will continue supporting Kurmanbek Bakiyev as he is the only legal president of the country,” Janara Moldokulova said. She added: “Payzullabek Rakhmanov is appointed as a governor.”