Մեդվեդևը և Օբաման հեռախոսազրույց են ունեցել
ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը և ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են երկկողմ հարաբերություններին առնչվող, ինչպես նաև միջազգային օրակարգի մի շարք հարցեր: Այս մասին հայտնում է Պրայմ-տասս գործակալությունը` վկայակոչելով ՌԴ նախագահի մամլո ծառայությանը:
Հեռախոսազրույցը կայացել է ռուսաստանյան կողմի նախաձեռնությամբ:
Մեդվեդևը և Օբաման կարծիքներ են փոխանակել իրանական միջուկային խնդրի, մասնավորապես «վեցնյակի» շրջանակներում ընդհանուր դիրքորոշման հասնելու վերաբերյալ:
Բացի այդ, անդրադարձ է կատարվել Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակին: Մեդվեդևը ներկայացրել է իր գնահատականները` հաշվի առնելով վերջերս Սիրիա և Թուրքիա կատարած այցերի ընթացքում տեղի ունեցած բանակցությունները:
Երկու երկրների ղեկավարները պայմանավորվել են ակտիվացնել համատեղ ջանքերը` տարածաշրջանային խնդիրների կարգավորման ուղղությամբ:
«Այդ մասին Մեդվեդևը և Օբաման համապատասխան հանձնարարություններ կտան երկու երկրների արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարներին», - ասվում է հաղորդագրությունում:
Դմիտրի Մեդվեդևը և Բարաք Օբաման քննարկել են նաև միջազգային ծովահենության խնդիրը: ՌԴ նախագահը ներկայացրել է ռուսաստանյան նախաձեռնությունը` ստեղծել միջազգային դատարան, որը կզբաղվի նման գործերով:
Զրույցի ընթացքում ԱՄՆ նախագահը ցավակցություն է հայտնել «Ռասպադսկայա» հանքավայրում տեղի ունեցած ողբերգության վերաբերյալ:

Russian President Dmitry Medvedev and President Barack Obama on Thursday discussed Iran's suspect nuclear program and the need to look for "non-standard" approaches to resolving problems in the Middle East, they also discussed some issues referring the bilateral relations and international agenda, the Association Press says referring to the Kremlin.
The conversation has been initiated by the Russian side.
The Kremlin said Medvedev briefed Obama about his trip this week to Syria and Turkey, where he had made clear Moscow's willingness to play an active part in efforts to bring peace to the Middle East, Association Press says.
The two presidents, who plan to meet in the U.S. in June, also agreed to work together more actively on the situation in the Middle East, "including studying non-standard approaches," the statement said.
“Medvedev and Obama will give corresponding tasks to the foreign ministers of both countries,” the release said.
Dmitry Medvedev and Barak Obama have discussed also the issue of the international pirates. The RF President has presented the Russian initiation to establish an international court, which will get busy with it.
During the conversation the US President passed his condolences to the Russian president for the tragedy occurred in Raspadskaya.