Դավութօղլու. Իրանի դեմ նոր պատժամիջոցների հիմքեր չկան
Միջուկային վառելիքի փոխանակման մասին Թեհրանի հետ համաձայնագրի ստորագրման արդյունքում Իրանի հանդեպ նոր պատժամիջոցների կամ ճնշման հիմքեր չկան: Այդ մասին, ըստ Բի-Բի-Սի գործակալության, այսօր հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեթ Դավութօղլուն:
Ըստ թուրք դիվանագետի, ստորագրված համաձայնագիրը վկայում է այն մասին, որ Իրանը ցանկանում է գնալ կառուցողական ճանապարհով:
Նշենք, որ այսօր Իրանի, Բրազիլիայի և Թուրքիայի արտգործնախարարները ստորագրել են մինչև 3,5% իրանական ցածր հարստացված ուրանի փոխանակման մասին համաձայնագիրը: Այն կփոխանակվի Թեհրանի գիտահետազոտական ռեակտորի համար միջուկային վառելիքի` մինչև 20% հարստացած ուրանի հետ:

Turkey sees "no need" for further sanctions against Iran as a nuclear deal has already been signed in Tehran after talks between Turkey, Brazil and Iran, Turkish Foreign Minister Ahmed Davutoglu told reporters.
"This agreement should be regarded positively and there is no need for sanctions now that we (Turkey and Brazil) have made guarantees and the low enriched uranium will remain in Turkey," he said.
The nuclear deal was reached during nearly 18-hour talks between Brazilian President, Luiz Inacio Lula da Silva, Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan, and Iranian President Mahmoud Ahmadinejad in Tehran, who agreed to swap 1,200 kg of its low-enriched uranium for higher-enriched nuclear fuel in Turkey.