Թուրքիան, Բրազիլիան և Իրանը պայմանավորվել են
Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմետ Դավութօղլուն հայտարարել է, որ Թուրքիան, Բրազիլիան և Իրանը պայմանավորվածություններ են ձեռքբերել Իրանի միջուկային խնդրի շուրջ: Այս մասին հաղորդում է Reuters-ը` վկայակոչելով Դավութօղլուի հայտարարությանը:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիան և Բրազիլիան ավելի վաղ իրենց միջնորդությունն էին առաջարկել իրանական միջուկային խնդրի շուրջ բանակցություններում, ինչը դրական արձագանքի էր արժանացել Իրանի կողմից:
«Համաձայնությունը ձեռք է բերվել շուրջ 18 ժամ բանակցություններից հետո», - հայտնել է Թուրքիայի ԱԳ նախարարը:
Այլ մանրամասներ դեռևս հայտնի չեն: Բանակցությունների արդյունքների վերաբերյալ պաշտոնական հայտարարությունը սպասվում է այսօր` Իրանի և Բրազիլիայի նախագահների և Թուրքիայի վարչապետի ամփոփիչ խորհրդակցություններից հետո:

Турция, Бразилия и Иран договорились по иранской ядерной проблеме
Министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу в воскресенье объявил, что Турция, Бразилия и Иран достигли договоренности по иранской ядерной проблеме. Об этом, согласно РИА Новости, сообщает агентство Рейтер со ссылкой на заявление министра.
Турция и Бразилия ранее предложили свои усилия по посредничеству в переговорах по иранской ядерной проблеме, что было позитивно воспринято иранской стороной.
"Соглашение было достигнуто после почти 18 часов переговоров", - заявил Давутоглу после встречи в Тегеране.
Детали пока не разглашались, отмечает агентство.
Формальное заявление по итогам переговоров должно быть сделано в понедельник после завершающих консультаций президентов Ирана и Бразилии и премьер-министра Турции.