Իրանը Թուրքիայում կհարստացնի ուրանը
Իրանը համաձայն է ուրանը հարստացնել Թուրքիայում: Այս մասին, ըստ Ֆրնաս-պրեսս-ի, հայտնում է Անատոլիա գործակալությունը:
Թուրքական գործակալությունը, հղելով դիվանագիտական աղբյուրներին, հայտնում է, որ այդ մասին համաձայնություն է ձեռքբերվել Թեհրանում` Իրանի, Թուրքիայի և Բրազիլիայի արտգործնախարարների հանդիպման ժամանակ:
Սպասվում է, որ համաձայնագրի տեքստը կքննարկվի այսօր` Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի, Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի և Բրազիլիայի նախագահ Լուիս Ինասիու դա Սիլվայի հանդիպման ժամանակ:

Иран согласился отправлять уран на обогащение в Турцию
Иран согласился отправлять уран на обогащение в Турцию. Об этом, согласно Лента.ру, сообщает AFP со ссылкой на информагентство Anatolia.
Турецкое агентство со ссылкой на дипломатические источники сообщает, что соглашение об отправке иранского урана в Турцию для обогащения было достигнуто в ходе переговоров министров иностранных дел Ирана, Турции и Бразилии, прошедших в иранской столице. Подробности соглашения пока неизвестны.
Предполагается, что текст соглашения в окончательной версии будет рассмотрен на встрече президента Ирана Махмуда Ахмадинеджада с премьер-министром Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом и президентом Бразилии Луисом Инасиу Лула да Силвой, которая состоится в Тегеране.