18 տարի առաջ ազատագրվեց Բերձորը
18 տարի առաջ` 1992 թվականի այս օրը ԼՂՀ պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները մտան Լաչին /այժմ Բերձոր, Քաշաթաղի շրջան/` դրանով իսկ ճեղքելով եռամյա շրջափակման օղակը:
1992 թվականի մայիսի 9-ին Շուշիի ազատագրումից և մերձակա տարածքների կրակակետերի վերացումից հետո Լեռնային Ղարաբաղի ինքնապաշտպանության ուժերի առջև խնդիր դրվեց բացել Շուշի-Լաչին-Զաբուխ` կենսական կարևոր նշանակություն ունեցող ճանապարհը: Դա թույլ կտար վերացնել Արցախի շրջափակումը և ապահովել բնականոն կենսագործունեությունը:
Մայիսի 18-ին ռազմական գործողությունների ընթացքում ձևավորվող ղարաբաղյան բանակի ստորաբաժանումները մտան Լաչին, իսկ արդեն մայիսի 20-ին Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհով ստեղծված միջանցքով ԼՂՀ մայրաքաղաք հասցվեց հարյուրավոր տոննա մարդասիրական բեռ` սննդամթերք, դեղորայք և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքներ: Այս ճանապարհն ստացավ «Կյանքի ճանապարհ» անվանումը:
Շուշի-Լաչինի ռազմագործողություններից հետո հակամարտության գոտում լարվածությունը որոշ չափով նվազեց: Լաչինի ազատագրումը դարձավ Շուշի-Լաչին ռազմավարական օպերացիայի տրամաբանական ավարտը:

18 лет назад Армия обороны НКР освободила Бердзор
18 лет назад, в этот день 1992 года подразделения Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики вошли в Лачин (ныне Бердзор, Кашатагский район), прорвав, тем самым, кольцо трехгодичного окружения.
После освобождения Шуши 9 мая 1992 года перед силами Армии обороны НКР была поставлена цель – открыть так называемую «дорогу жизни» Шуши-Лачин-Забух. Это бы позволило устранить блокаду Арцаха.
18 мая подразделения Армии обороны НКР вошли в Лачин, а уже 20 мая по сформированному по дороге Горис-Степанакерт коридору в Нагорный Карабах были отправлены сотни тонн гуманитарной помощи. Этот коридор получил название «Дорога жизни».
После военной операции Шуши-Лачин напряжение в зоне конфликта было ослаблено. Освобождение Лачина стало логическим завершением этой операции.