Ո՞վ կներկայացնի Հայաստանը Սիլիկոնյան հովտում
Մինչև այս ամսվա վերջ կհայտարարվի Սիլիկոնյան հովտում Հայաստանի ներկայացուցչության մրցույթում հաղթողի անունը: Ինչպես Aysor-ին տեղեկացրեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Բարձր և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչության պետ Վաչե Կիրակոսյանը, մրցույթին մասնակցել են 8-9 անձիք` բոլորն էլ արտասահմանցիներ:
«Բավականին հետաքրքիր թեկնածուներ էին դիմել: Վեջնական ընտրությունը շուտով կկատարվի ու հաղթողին կհայտարարենք»,- ասաց Վ. Կիրակոսյանը` նշելով, որ մասնակիցներից հիմնականում պահանջվել է ամերիկյան ՏՏ միջավայրին, մոտեցումներին ու մարդկանց շատ լավ իմացություն:
Ամենայն հավանականությամբ, ՀՀ ներկայացուցչությունը կտեղակայվի «Plug & Play» համակարգչային ձեռնարկությունների ինկուբատորում, որի հետ համագործակցություն հաստատվել է 2009 թ. նոյեմբերին ինկուբատորի տնօրենի Հայաստան այցելության ընթացքում: Վ. Կիրակոսյանը հայտնեց, որ «Plug & Play»-ը նման փորձ ունի և շատ երկրներ Սիլիկոնյան հովտում իրենց ներկայացուցչությունը հիմնում են հենց այնտեղ. օրինակ` Չեխիան, Սլովակիան, Էստոնիան, և անգամ ԱՄՆ հարևան Կանադան:
Սիլիկոնյան հովտում Հայաստանի ներկայացուցչության առկայությունը երկրի տեխնոլոգիական ընկերոթյուններին հնարավորություն կտա ոչ միայն պատվերներ հայթայթել, այլև` առավել լավ ներկայացնել հայկական ընկերությունների կարողություններն ու մշակումներն այնտեղի շուկայում, ֆինանսավորման համար օժանդակության ձեռքբերում, գործընկերության հաստատում, նաև թույլ կտա ավելի լավ տեղեկացված լինել ժամանակակից զարգացումների և միտումների վերաբերյալ, որը մեր ընկերություներին հնարավորություն կընձեռնի ճիշտ ուղղությամբ զարգանալ:

Who will present Armenia in Silicone valley
Till the end of this month the name of the winner from the Armenian representation in the contest of Silicone valley will be announced. As Vache Kirakosyan the head of RA Economy Ministry's high tech and IT Department informed Aysor.am 8 – 9 people partook in the contest, all of them were foreigners.
“Rather interesting candidates applied. The final election will soon be ended and we will announce the winner,” V. Kirakosyan said.
Probably the Armenian representation will be placed in the incubator of “Plug & Play” computer enterprises. They established cooperation in 2009 in November during the visit of its director to Armenia. V. Kirakosyan told that “Plug & Play” has such an experience and many countries bring their representation exactly their; for example Czech, Slovakia, Estonia and even Canada.
The presence of the Armenian representation in the Silicone valley will allow the technological companies of the country to get not only requests but also to better present the abilities f the Armenian companies. It will also allow to be more informed about the contemporary developments and tendencies.