Ո՞վ կներկայացնի Հայաստանը Սիլիկոնյան հովտում
Մինչև այս ամսվա վերջ կհայտարարվի Սիլիկոնյան հովտում Հայաստանի ներկայացուցչության մրցույթում հաղթողի անունը: Ինչպես Aysor-ին տեղեկացրեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Բարձր և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչության պետ Վաչե Կիրակոսյանը, մրցույթին մասնակցել են 8-9 անձիք` բոլորն էլ արտասահմանցիներ:
«Բավականին հետաքրքիր թեկնածուներ էին դիմել: Վեջնական ընտրությունը շուտով կկատարվի ու հաղթողին կհայտարարենք»,- ասաց Վ. Կիրակոսյանը` նշելով, որ մասնակիցներից հիմնականում պահանջվել է ամերիկյան ՏՏ միջավայրին, մոտեցումներին ու մարդկանց շատ լավ իմացություն:
Ամենայն հավանականությամբ, ՀՀ ներկայացուցչությունը կտեղակայվի «Plug & Play» համակարգչային ձեռնարկությունների ինկուբատորում, որի հետ համագործակցություն հաստատվել է 2009 թ. նոյեմբերին ինկուբատորի տնօրենի Հայաստան այցելության ընթացքում: Վ. Կիրակոսյանը հայտնեց, որ «Plug & Play»-ը նման փորձ ունի և շատ երկրներ Սիլիկոնյան հովտում իրենց ներկայացուցչությունը հիմնում են հենց այնտեղ. օրինակ` Չեխիան, Սլովակիան, Էստոնիան, և անգամ ԱՄՆ հարևան Կանադան:
Սիլիկոնյան հովտում Հայաստանի ներկայացուցչության առկայությունը երկրի տեխնոլոգիական ընկերոթյուններին հնարավորություն կտա ոչ միայն պատվերներ հայթայթել, այլև` առավել լավ ներկայացնել հայկական ընկերությունների կարողություններն ու մշակումներն այնտեղի շուկայում, ֆինանսավորման համար օժանդակության ձեռքբերում, գործընկերության հաստատում, նաև թույլ կտա ավելի լավ տեղեկացված լինել ժամանակակից զարգացումների և միտումների վերաբերյալ, որը մեր ընկերություներին հնարավորություն կընձեռնի ճիշտ ուղղությամբ զարգանալ:

Кто будет представлять Армению в Силиконовой долине?
До конца месяца будет объявлено имя победителя в конкурсе на представление Армении в Силиконовой долине. Как сообщил корреспонденту Aysor начальник управления высоких и информационных технологий министерства экономики Армении Ваче Киракосян, в конкурсе участвовало 8-9 человек, все иностранцы.
«Кандидаты достаточно интересные, и вскоре будет принято окончательное решение, а затем будет объявлено имя победителя», - сказал В.Киракосян.
По всей вероятности, представительство Армении будет располагаться на территории инкубатора компьютерных предприятий «Plug & Play», сотрудничество с которым установлено в 2009 году в ходе визита директора инкубатора в Ереван. В.Киракосян отметил, что ведущий бизнес инкубатор «Plug & Play» уже обладает таким опытом и многие страны создают свои представительства в Силиконовой долине именно здесь, например, Чехия, Словакия, Эстония, и даже соседняя с США Канада.
Присутствие представительства Армении в Силиконовой долине позволит компаниям страны не только изыскать заказы, но и наиболее выгодно представить потенциал и разработки армянских организаций на здешнем рынке, получить финансовое содействие и установить новые партнерские связи, а также лучше ознакомиться с современными развитиями и тенденциями в сфере IT.