Վաղը Տավուշում կբացվի Հայ-ֆրանսիական բարեկամության ջրանցքը
Վաղը ՀՀ Տավուշի մարզում հանդիսավորությամբ կբացվի Հայ-ֆրանսիական բարեկամության ջրանցքը: Միջոցառման պատվավոր հյուրն է Ֆրանսիայի տնտեսական զարգացման նախարար, Օ դը Սենի նահանգային խորհրդի նախագահ Պատրիկ Դևեջյանը, ինչպես նաև միջոցառմանը ներկա կլինեն ՀՀ տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանը, «Հայաստան» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը և այլոք:
Շուրջ 15 կմ երկարությամբ Հայ-ֆրանսիական բարեկամության անունը կրող ջրանցքի շնորհիվ, Տավուշի մարզի Խաշթառակ, Լուսահովիտ, Դիտավան համայնքների ավելի քան 600 հա հող կոռոգվի: Ջրանցքը վերակառուցվել և ընդլայնվել է նահանգի հատկացրած 500 հզ. եվրո դրամաշնորհով:
«Հիմնադրամի և Օ դը Սեն նահանգի համագործակցության շնորհիվ արդեն տարբեր կառույցներ ցանկություն են հայտնել համագործակցել «Հայաստան» հիմնադրամի հետ»,- լրագրողներին հայտնեց Ա. Վարդանյանը:
Նա համոզվածություն հայտնեց, որ այս համագործակցության շնորհիվ կապերն էլ ավելի կամրապնդվեն և ապագայում համագործակցությունը կշարունակվի:

В Тавуше откроется водоканал Армяно-французской дружбы
В Тавушской области Армении завтра состоится торжественное мероприятие открытия водоканала Армяно-французской дружбы. Почетный гость мероприятия – министр экономического развития Франции, председатель Генерального совета департамента О-Де-Сен Патрик Деведжян.
На открытии водоканала Армяно-французской дружбы будут присутствовать также министр территориального управления Армен Геворкян и исполнительный директор Всеармянского фонда «Айастан» Ара Варданян.
Благодаря водоканалу Армяно-французской дружбы потяженностью в 15 километров, сельские общины Хаштарак, Лусаовит и Дитаван Тавушской области будут иметь возможность орошения более 600 гектаров земли. Водоканал восстановлен и расширен за счет предоставленных департамент О-Де-Сен грантовых средств.
«Вследствие взаимодействия Всеармянского фонда «Айастан» и французского департамента О-Де-Сен уже различные организации заявили о желании сотрудничать с фондом», - сообщил журналистам А.Варданян.
А.Варданян выразил уверенность, что в дальнейшем связи еще более укрепятся, а сотрудничество будет продолжаться.