Վաղը Տավուշում կբացվի Հայ-ֆրանսիական բարեկամության ջրանցքը
Վաղը ՀՀ Տավուշի մարզում հանդիսավորությամբ կբացվի Հայ-ֆրանսիական բարեկամության ջրանցքը: Միջոցառման պատվավոր հյուրն է Ֆրանսիայի տնտեսական զարգացման նախարար, Օ դը Սենի նահանգային խորհրդի նախագահ Պատրիկ Դևեջյանը, ինչպես նաև միջոցառմանը ներկա կլինեն ՀՀ տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանը, «Հայաստան» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը և այլոք:
Շուրջ 15 կմ երկարությամբ Հայ-ֆրանսիական բարեկամության անունը կրող ջրանցքի շնորհիվ, Տավուշի մարզի Խաշթառակ, Լուսահովիտ, Դիտավան համայնքների ավելի քան 600 հա հող կոռոգվի: Ջրանցքը վերակառուցվել և ընդլայնվել է նահանգի հատկացրած 500 հզ. եվրո դրամաշնորհով:
«Հիմնադրամի և Օ դը Սեն նահանգի համագործակցության շնորհիվ արդեն տարբեր կառույցներ ցանկություն են հայտնել համագործակցել «Հայաստան» հիմնադրամի հետ»,- լրագրողներին հայտնեց Ա. Վարդանյանը:
Նա համոզվածություն հայտնեց, որ այս համագործակցության շնորհիվ կապերն էլ ավելի կամրապնդվեն և ապագայում համագործակցությունը կշարունակվի:

Tomorrow the channel of French Friendship to be open in Tavush
Tomorrow in the RA Tavush region with a solemnity will be opened the channel of the Armenian – French Friendship. The honored guest of the event is French Minister for Economic Recovery, Head of the Hauts-de-Seine Department Patrick Devedjian. On the meeting will be present also the territorial administration minister Armen Gevorgyan, and the executive director of “Hayastan” fund Ara Vardanyan.
Due to the channel which is around 15 km length and which has the name of Armenian – French friendship more than 600 hectares of soil in Khashtarak, Lusahovit, Ditavan villages of Tavush region will be watered. The channel has been reconstructed and has been enlarged by the means of the money grant of 500 thousand euros.
“Due to the cooperation of the Fund and the Hauts-de-Seine state other institutions too expressed their will to cooperate with the “Armenian” fund,” A. Vardanyan told the journalists.
He assured that due to this cooperation the ties will get stronger and they will continue cooperation in the future as well.