Օ դը Սենը 500 հզ. եվրո դրամաշնորհ կհատկացնի Տավուշին
Ֆրանսիայի Օ դը Սեն նահանգը «Հայաստան» հիմնադրամին ամեն տարի կտրամադրի 500 հզ. եվրո դրամաշնորհ` Տավուշի մարզում զարգացման ծրագրերի իրականացման համար: Այս մասին այսօր լրագրողներին տեղեկացրեց Ֆրանսիայի տնտեսական զարգացման նախարար, Օ դը Սենի նահանգային խորհրդի նախագահ Պատրիկ Դևեջյանը:
«Մեր ընտրությունն ուղղորդվել է ՄԱԿ-ի կողմից արված հետազոտությունների արդյունքների հիման վրա և հաշվի են առնվել այն շրջանները, որտեղ թերսնում ավելի շատ կա: Մայրաքաղաքի ժողովուրդն ավելի բարձր զարգացման մակարդակ ունի, իսկ մայրաքաղաքից հեռու գտնվող մարզերն ավելի ծանր վիճակում են»,- ասաց Պ. Դևեջյանը:
Ըստ նրա, զարգացման ծրագրերի նպատակն է, որպեսզի մարզերի բնակիչներն` ընդգրկվելով ծրագրերի մեջ, հրաժարվեն երկրից արտագաղթելու մտադրությունից: Այս առումով Պ. Դևեջյանը կարևորեց հատկապես գյուղատնտեսության զարգացումը, որպեսզի մեծացվեն գյուղատնտեսական արտադրանքի ծավալները և ավելացվի մշակվող բուսատեսակների բազմազանությունը:
«Տեղական ասոցիացիայի ստեղծումը կհամախմբի գյուղացիներին և կնպաստի, որպեսզի ավելի շատ արտադրանք ապահովվի և զարգացումն առաջ գնա»,- նշեց Պ. Դևեջյանը:
Նահանգի կողմից արդեն իսկ տրամադրված 500 հզ. եվրո գումարով վերակառուցվել և ընդլայնվել է Հայ-ֆրանսիական բարեկամության ջրանցքը, ինչպես նաև իրագործվել են Տավուշի 6 գյուղական համայնքների գյուղատնտեսական զարգացման տարբեր ծրագրեր, մասնավորապես, համայնքների գյուղատնտեսներին տրամադրվել են սերմացու և տնկիներ:
Ներկայումս հիմնադրամի Տավուշի գյուղական համայնքների զարգացման ծրագրի շահառու 6 համայնքների ցանկն ընդլայնվում է 8-ով: Հերթական դրամաշնորհի տրամադրման շուրջ բանակցությունները գտնվում են եզրափակիչ փուլում: Նախատեսվում է, որ գումարը կուղղվի Այգեհովիտ-Վազաշեն ջրանցքի վերակառուցմանը և ընդլայնմանը, ինչպես նաև գյուղատնտեսական աջակցության նոր ծրագրերին, ինչպիսիք են տնկարանի, ջերմոցների և գյուղատնտեսական սարքավորման բազաների հիմնման նախագծերը:

The French Department of Hauts-de-Seine will provide the All Armenian Hayastan Foundation with 500,000 euros to set up a program for agricultural development in the Tavush region of the Northern Armenia, Department’s President Patrick Devedjian told reporters Friday.
The criteria followed by the Department in choosing partners for international cooperation include the UN last reports and attention to the regions where the development is necessary, said Patrick Devedjian. He said: “Residents in the capital have better living and development conditions, while the situation in the remote areas is heavy.”
The 500,000 euro grant by the French Department will be a great contribution for the financing of projects aiming at involvement of the local residents into the programs to prevent their outflow from the country. A particular effort will be made towards technical training and the improvement of production quality.
Within the convention, signed between the French Department of Hauts-de-Seine and the All Armenian Hayastan Foundation, the Channel of the Armenian-French Friendship was restored and widened; besides, various agricultural programs were implemented.
The parties are currently discussing another program to be granted, mostly paying an attention to the issue of restoration and widening of the Ayegovit-Vazashen Channel.