Օ դը Սենը 500 հզ. եվրո դրամաշնորհ կհատկացնի Տավուշին
Ֆրանսիայի Օ դը Սեն նահանգը «Հայաստան» հիմնադրամին ամեն տարի կտրամադրի 500 հզ. եվրո դրամաշնորհ` Տավուշի մարզում զարգացման ծրագրերի իրականացման համար: Այս մասին այսօր լրագրողներին տեղեկացրեց Ֆրանսիայի տնտեսական զարգացման նախարար, Օ դը Սենի նահանգային խորհրդի նախագահ Պատրիկ Դևեջյանը:
«Մեր ընտրությունն ուղղորդվել է ՄԱԿ-ի կողմից արված հետազոտությունների արդյունքների հիման վրա և հաշվի են առնվել այն շրջանները, որտեղ թերսնում ավելի շատ կա: Մայրաքաղաքի ժողովուրդն ավելի բարձր զարգացման մակարդակ ունի, իսկ մայրաքաղաքից հեռու գտնվող մարզերն ավելի ծանր վիճակում են»,- ասաց Պ. Դևեջյանը:
Ըստ նրա, զարգացման ծրագրերի նպատակն է, որպեսզի մարզերի բնակիչներն` ընդգրկվելով ծրագրերի մեջ, հրաժարվեն երկրից արտագաղթելու մտադրությունից: Այս առումով Պ. Դևեջյանը կարևորեց հատկապես գյուղատնտեսության զարգացումը, որպեսզի մեծացվեն գյուղատնտեսական արտադրանքի ծավալները և ավելացվի մշակվող բուսատեսակների բազմազանությունը:
«Տեղական ասոցիացիայի ստեղծումը կհամախմբի գյուղացիներին և կնպաստի, որպեսզի ավելի շատ արտադրանք ապահովվի և զարգացումն առաջ գնա»,- նշեց Պ. Դևեջյանը:
Նահանգի կողմից արդեն իսկ տրամադրված 500 հզ. եվրո գումարով վերակառուցվել և ընդլայնվել է Հայ-ֆրանսիական բարեկամության ջրանցքը, ինչպես նաև իրագործվել են Տավուշի 6 գյուղական համայնքների գյուղատնտեսական զարգացման տարբեր ծրագրեր, մասնավորապես, համայնքների գյուղատնտեսներին տրամադրվել են սերմացու և տնկիներ:
Ներկայումս հիմնադրամի Տավուշի գյուղական համայնքների զարգացման ծրագրի շահառու 6 համայնքների ցանկն ընդլայնվում է 8-ով: Հերթական դրամաշնորհի տրամադրման շուրջ բանակցությունները գտնվում են եզրափակիչ փուլում: Նախատեսվում է, որ գումարը կուղղվի Այգեհովիտ-Վազաշեն ջրանցքի վերակառուցմանը և ընդլայնմանը, ինչպես նաև գյուղատնտեսական աջակցության նոր ծրագրերին, ինչպիսիք են տնկարանի, ջերմոցների և գյուղատնտեսական սարքավորման բազաների հիմնման նախագծերը:

Департамент О-Де-Сен предоставит Тавушской области Армении грант
Французский департамент О-Де-Сен предоставит Всеармянскому фонду «Айастан» грант в размере 500 тысяч евро для реализации программ развития в Тавушской области. Об этом сообщил сегодня журналистам министр экономического развития Франции, председатель Генерального совета департамента О-Де-Сен Патрик Деведжян.
«Наш выбор основан на результатах проведенных ООН исследований и учете тех областей, где наблюдается отставание. В столице население имеет более высокий уровень развития, а в отдаленных областях ситуация тяжелая», - сказал П.Деведжян.
По его словам, программы развития направлены на вовлечение населения областей в программы, тем самым, предотвращая их отток из страны. В данном контексте П.Деведжян отметил важность сельскохозяйственного развития для увеличения объемов сельхозпродукции и расширения многообразия перерабатываемых продуктов.
«Создание местной ассоциации сплотит сельское население и посодействует обеспечению большего объема продукции, продвигая развитие сельского хозяйства», - отметил П.Деведжян.
В рамках предоставленных департаментом средств в размере 500 тысяч евро уже восстановлен и расширен канал Армяно-французской дружбы, а также осуществлены различные программы сельскохозяйственного развития порядка 6-ти сельских общин Тавушской области, в частности предоставлены семена и саженцы.
Переговоры по предоставлению очередного гранта на завершающем этапе. Планируется направить сумму на восстановление и расширение водоканала Айгеовит-Вазашен, а также разработку новых программ сельскохозяйственного содействия, таких как проекты создания теплиц и баз сельскохозяйственной техники.