Իրանական ուրանի հարստացումը Թուրքիայում տեխնիկապես անհնարին է
Իրանական ուրանի հարստացումը երկրի սահմաններից դուրս, Իրանի առաջարկած պայմաններով տեխնիկապես անհնարին է: Այս մասին Ֆրանս-պրեսս գործակալությանը հայտնել է արևմտյան դիվանագետներից մեկը, ով չի ցանկացել հրապարակել իր անունը:
Համաձայն դիվանագետի, բանը կայանում է նրանում, որ Իրանը պահանջում է, որպեսզի հարստացված ուրանը երկիր վերադարձվի մեկ տարվա ընթացքում, այնինչ իրականում այդ գործընթացը մեկ ու կես տարուց պակաս չի տևի:
Դիվանագետը նշել է, որ Իրանի, Թուրքիայի և Բրազիլիայի միջև կնքված համաձայնագրով` իրանական կողմը, փաստորեն, կարող է հետ պահանջել իր ուրանը, եթե նշված ժամկետներում չստանա հարստացված միջուկային վառելիքը:
Հիշեցնենք, որ Իրանը, Թուրքիան և Բրազիլիան 2010 թ.-ի մայիսի 17-ին համաձայնագիր են կնքել, ըստ որի Իրանը կուղարկի իր 3,5 տոկոս հարստացված ուրանը Թուրքիա, որպեսզի ստանա 20 տոկոս հաստացված ուրան` 1:10 հարաբերակցությամբ: Միևնույն ժամանակ, համաձայնագրում ընդգծվում է, որ ուրանի փոխանակումը պետք է տեղի ունենա կարճ ժամանակահատվածում:

Enrichment of uranium in Turkey is technically impossible
The uranium fuel agreement Iran struck with Turkey and Brazil has a key technical flaw as it fails to allocate enough time to make the fuel, Sydney Morning Herald says referring to a Western diplomat.
According to the diplomats the thing is that Iran demands to return the enriched uranium in a year, while that process will not last less than one and half years.
The diplomat mentioned that by the agreement signed between Iran, Turkey and Brazil the Iranian side can demand its uranium back if will not get the enriched nuclear fuel on time.
On May 17 in 2010 Iran, Turkey and Brasilia signed an agreement according to which Iran will send its 3.5% enriched uranium to Turkey to get back 20% enriched uranium.