Իրանական ուրանի հարստացումը Թուրքիայում տեխնիկապես անհնարին է
Իրանական ուրանի հարստացումը երկրի սահմաններից դուրս, Իրանի առաջարկած պայմաններով տեխնիկապես անհնարին է: Այս մասին Ֆրանս-պրեսս գործակալությանը հայտնել է արևմտյան դիվանագետներից մեկը, ով չի ցանկացել հրապարակել իր անունը:
Համաձայն դիվանագետի, բանը կայանում է նրանում, որ Իրանը պահանջում է, որպեսզի հարստացված ուրանը երկիր վերադարձվի մեկ տարվա ընթացքում, այնինչ իրականում այդ գործընթացը մեկ ու կես տարուց պակաս չի տևի:
Դիվանագետը նշել է, որ Իրանի, Թուրքիայի և Բրազիլիայի միջև կնքված համաձայնագրով` իրանական կողմը, փաստորեն, կարող է հետ պահանջել իր ուրանը, եթե նշված ժամկետներում չստանա հարստացված միջուկային վառելիքը:
Հիշեցնենք, որ Իրանը, Թուրքիան և Բրազիլիան 2010 թ.-ի մայիսի 17-ին համաձայնագիր են կնքել, ըստ որի Իրանը կուղարկի իր 3,5 տոկոս հարստացված ուրանը Թուրքիա, որպեսզի ստանա 20 տոկոս հաստացված ուրան` 1:10 հարաբերակցությամբ: Միևնույն ժամանակ, համաձայնագրում ընդգծվում է, որ ուրանի փոխանակումը պետք է տեղի ունենա կարճ ժամանակահատվածում:

Обогащение иранского урана в Турции технически невозможно
Обогащение иранского урана за пределами страны на условиях, предложенных Ираном, технически невозможно. Об этом, согласно «Лента.ру», сообщает AFP со ссылкой на слова некоего западного дипломата, который попросил не называть его имя.
По словам собеседника агентства, Иран требует, чтобы уран был обогащен и возвращен в страну в течение года, тогда как в реальности эта процедура займет не менее полутора лет. Дипломат пояснил, что, по условиям соглашения, заключенного между Ираном, Турцией и Бразилией, иранская сторона фактически может потребовать назад свой уран, если в указанные сроки не получит взамен дообогащенное ядерное топливо.
Иран, Турция и Бразилия 17 мая 2010 года заключили договор, согласно которому иранский уран будет отправляться на обогащение в Турцию. Турция будет переправлять в Иран обогащенный до 20 процентов уран в обмен на 3,5-процентный в пропорции 1:10. При этом подчеркивалось, что обмен будет происходить в короткий промежуток времени.