«Եթե մայիսի 28-ը չլիներ, ապա այսօր Հայաստանը չէր լինի»
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպեց ՀՀ Ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը: Նա ասաց, որ եթե չլիներ մայիսի 28-ը, չէին լինի ոչ միայն այժմյան` երրորդ հանրապետությունը, այլև` Խորհրդայինը: Ըստ Ա. Վիրաբյանի` մեկը մյուսի ժառանգորդն է:
«Մենք շուրջ 900 տարի այս տարածքում չենք ունեցել պետականություն, որի վերականգնումը հսկայական նշանակություն ունեցավ մեր պատմության համար: Եթե մայիսի 28-ը չլիներ, ապա այսօր Հայաստանը չէր լինի: Այն կիսվելու էր Վրաստանի և Ադրբեջանի միջև, քանի որ Ադրբեջանը պահանջում էր ոչ միայն Ղարաբաղը, այլև` Զանգեզուրը, Նախիջևանը, իսկ Վրաստանը` ամբողջ Լոռին»,- ասաց Վիրաբյանը` նշելով, որ մինչ 1918 թ-ը Հայասատան անունը չկար, կար Երևանի նահանգը:
Ի դեպ, Ազգային արխիվը` հուլիսի 5-ից` Սահմանադրության 15-ամյակի կապակցությամբ, կազմակերպելու է «մեկը մյուսին փոխարինող», երեք հանրապետությունների շարունակականությանը նվիրված ցուցահանդես:

А.Вирабян: 28-го мая – знаменательная дата для Армении
Сегодня в ходе встречи с журналистами директор Национального архива Аматуни Вирабян отметил, что если бы не было 28-го мая, не могло быть не только сегодняшней третьей республики, но и Советской Армении. По словам А.Вирабяна, эти две республики являются правопреемниками.
«Мы около 900 лет не имели на этой территории государственности, восстановление которой сыграло огромную роль в истории. Если бы не было 28-го мая, сегодня не было бы Армении. Она была бы разделена между Грузией и Азербайджаном, поскольку Азербайджан требовал не только Карабах, но и Зангезур, Нахиджеван, а Грузия – весь Лори», - отметил А.Вирабян.
Отметим, что Национальный архив с 5-го июля организует по случаю 15-летия Конституции Армении выставку, которая посвящена трем армянским республикам.