Նախագահ Ս. Սարգսյանի ուղերձը` Հանրապետության տոնի կապակցությամբ
Այսօր ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հանրապետության տոնի կապակցությամբ: Դիմելով ողջ հայ ժողովրդին, նա ասաց.
«Սիրելի հայրենակիցներ, շնորհավորում եմ բոլորիս Հանրապետության տոնի առթիվ: 92 տարի առաջ, տևական խզումից հետո իր պատմական տարածքի մի փոքր հատվածում հայ ժողովուրդը հռչակեց իր անկախությունը: Ո՞վ էր հայը մինչև 1918 թվականի մայիսի 28-ը: Նա զոհ էր, գաղթական, կապիտալիստ, առևտրական, խմբագիր, զորավար, բանաստեղծ, շինական, գիտնական և այլն: Նա ամեն ինչ էր, բայց քաղաքականապես` գրեթե ոչինչ: Մայիսի 28-ին հայը դարձավ պետության քաղաքացի: Գիտակցության նման հեղափոխումը բնականաբար մեկ օրում չի կատարվում: Ասվածի վկայությունն է այն փաստը, որ մեր օրերում էլ կան մարդիկ, ովքեր դեռ չունեն պետության քաղաքացի լինելու գիտակցությունը, չեն զգում դրա ուժն ու պատասխանատվությունը:
Մայիսի 28-ի սխրանքը, իմ համոզմամբ, առաջին հերթին կատարվեց մեր գիտակցության մեջ և սրտերում: Այն նախապատրաստվել ու հասունացել էր դարերի ընթացքում` մեր ժողովրդի անհավասար պայքարով ու դառը փորձով: Վերջապես այն պսակվել էր 1918 թվականի մայիսյան հաղթանակներով, որոնք եկան վերահաստատելու անմարդկային զրկանքներ տեսած ու վերապրած ժողովրդի ապրելու կամքը: Ապրել ազատ, ապրել արժանապատիվ: Ապրել ոչ թե չմեռնելու, գոյություն քարշ տալու, այլ առաջընթացի համար, ապրել համաշխարհային քաղաքակրթության զարգացմանը համաքայլ:
Սա մի նոր ծննդյան օր էր, ավելի ճիշտ, քաղաքական վերածնունդ, որին, պետք է խոստովանել, մեր հասարակության մեջ պատրաստ էին ոչ բոլորը: Ոմանք մայիսի 28-ն ընկալեցին որպես մեկուսացում: Բայց հենց այստեղ են մայիսի 28-ի ամենակարևոր դասերը:
Դաս առաջին. ոչ ոք աշխարհում պարտավոր չէ կռվել քեզ համար և քո փոխարեն: Քո ընտանիքի, ազգի, երկրի պաշտպանությունն անձամբ քո գործն է և քո նվիրական պարտքը: Օտար ուժերին ապավինելն ու բոլոր հույսերն այլոց հետ կապելը նշանակում է լինել ոչ իրատես, ի վերջո` կործանվել:
Դաս երկրորդ. ոչ ոք պարտավոր չէ քո փոխարեն հաստատել պետականություն: Իհարկե, երկու դեպքում էլ կարող են լինել դաշնակիցներ, սակայն այդ սխրագործությունները դու պարտավոր ես պատրաստ լինել կատարելու մենմենակ:
Դաս երրորդ. պետական կառույցներ ձևավորած ժողովրդի նկատմամբ կարելի է տանել առանձին հաղթանակներ, բայց անհնար է իրականացնել ցեղասպանություն: Ահա թե ինչու Արևելյան Հայաստանի համար մայիսի 28-ը նոր ծննդյան օր է:
Դաս չորրորդ. հայ ժողովուրդն ի վիճակի է լուծել իր առջև դրված ամենաբարդ, երբեմն անհնար և երևակայական թվացող խնդիրները: Հայ ժողովուրդն ուղղակի անպարտելի է, եթե աշխարհին ներկայանում է միասնական ճակատով: Եթե հայության բոլոր հատվածները, բոլոր խավերն ու քաղաքական ուժերը գործում են համաձայնության, փոխլրացման մթնոլորտում, եթե երկրի ներսում չկա հինգերորդ շարասյուն, մենք անպարտելի ենք:
Դաս հինգերորդ. պետք է հավատալ հայ ժողովրդի ունակություններին, հավատալ նրա կռվելու, կառուցելու, մտածելու, արարելու մեծ հնարավորություններին: Այսօր քչերն են հիշում, թե ինչ հուսահատական տրամադրություն էր իշխում Ղարաքիլիսայում հերոսամարտից ընդամենը մի քանի օր առաջ: Գաղթականության թշվառ տեսարանները խեղճացրել ու բարոյալքել էին նույնիսկ զինվորներին, որոնք արդեն դիմում էին դասալքության: Իսկ հաղթանակից հետո ոմանք չէին հավատում իրենց աչքերին, չէին հավատում, որ իրենք հաղթել են:
Այսօր էլ մեր շուրջ կան մարդիկ, ովքեր չեն հավատում, թե Հայաստանը կարող է ունենալ եվրոպական զարգացած երկրին վայել բարեկեցություն, օրինապահություն, ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխանող կրթություն, գիտություն, առողջապահություն, սպորտ և այլն: Մայիսի 28-ը մեզ հուշում է, որ թերահավատությամբ հեռու չես գնա, զոհի, թերարժեքության բարդույթով, աշխարհից խռովածի, բողոքավորի սուգ ու շիվանով հեռու չես գնա, առանց պետական մտածելակերպի, քաղաքացիական պահանջկոտության ու պատրաստակամության, առանց քո երկրի հանդեպ մեծ հավատի հեռու չես գնա:
Իսկ մենք պատրաստվում ենք շատ հեռու գնալ, որովհետև մեր թիկունքում ունենք մայիսի 28, որովհետև շատ հեռվից ենք գալիս:
Կրկին շնորհավորում եմ այս մեծ տոնի կապակցությամբ: Մայիսյան հերոսամարտերի նահատակներն իրենց արյունով են շաղախել մեր երկրի հիմնաքարերը: Երկիր, որ կոչվեց Հայաստանի Հանրապետություն և մեզ տվեց անձնագիր` բառի ուղղակի և փոխաբերական իմաստով: Մաղթում եմ բոլորիս խաղաղություն, հաջողություն, որ մենք բարեբախտություն ունենանք այսուհետ դարեր շարունակ հպարտությամբ ու արժանապատվությամբ կրելու այդ անձնագիրը:

Президент: Мы готовимся в дальний путь, поскольку идем издалека
Президент Армении Серж Саргсян направил поздравительное послание в связи с 92-летием провозглашения первой Республики Армения. В предоставленном пресс-службой президента тексте поздравления говорится:
Поздравляю всех нас с Днем Республики!
92 года назад, после длительного перерыва на небольшой части своей исторической территории армянский народ провозгласил независимость. Кем был армянин до 28-го мая 1918 года? Он был жертвой, беженцем, капиталистом, торговцем, редактором, полководцем, поэтом, строителем, ученым и т.д. Он был всем, однако политически - практически ничем. 28-го мая армянин стал гражданином государства. Такая революция в сознании, естественно, не происходит в течение одного дня. Свидетельством этого является то, что и в наши дни есть люди, которые пока не осознают себя гражданином государства, не чувствуют силы и ответственности этого.
Подвиг 28-го мая, по моему убеждению, в первую очередь был совершен в нашем сознании и сердцах. Он подготавливался и назревал в течение веков в ходе неравной борьбы нашего народа и горького опыта. Наконец, он увенчался майскими победами 1918 года, которые призваны были утвердить волю к жизни видевшего нечеловеческие испытания и лишения народа. Жить свободно, жить достойно. Жить не для того, чтобы не умереть и влачить существование, а для прогресса, жить в ногу с развитием мировой цивилизации.
Это стало новым днем рождения, вернее, политическим возрождением, к чему, надо признаться, не все в нашем обществе были готовы. Некоторые 28-ое мая восприняли в качестве изоляции. Но именно здесь самые важные уроки 28-го мая.
Урок первый. Никто в мире не обязан сражаться для тебя и вместо тебя. Защита твоей семьи, твоей нации и страны является лично твоим делом и обязанностью. Надеяться на чужие силы и связывать все надежды с другими означает быть нереалистичным, или же погибнуть.
Урок второй. Никто не обязан устанавливать государственность вместо тебя. Конечно, в обоих случаях могут быть союзники, однако эти подвиги ты обязан быть готовым осуществить сам.
Урок третий. В отношении сформировавшего государственные структуры народа можно одержать отдельные победы, но невозможно осуществить геноцид. Вот почему для Восточной Армении 28-ое мая является днем нового рождения.
Урок четвертый. Армянский народ в состоянии решить поставленные перед ним самые сложные, иногда невозможные и фантастические задачи. Армянский народ просто непобедим, если выступает перед миром единым фронтом. Если все части, все слои армянского народа и все политические силы действуют в атмосфере согласия, взаимодополнения, если внутри страны нет пятой колонны, мы непобедимы.
Урок пятый. Необходимо верить в способности армянского народа, верить в его большие возможности сражаться, строить, думать и созидать. Сегодня немногие помнят, какое отчаянное настроение царило всего за несколько дней до сражения в Каракилисе. Ужасные зрелища переселений ослабили дух и деморализовали даже солдат, которые уже прибегали к дезертирству. Но после победы некоторые не верили своим глазам, не верили, что они победили.
И сегодня вокруг нас есть люди, которые не верят, что в Армении может утвердиться достойное развитой европейской стране благосостояние, законопослушность, соответствующее всем самым высоким стандартам образование, наука, здравоохранение, спорт и др.
28-ое мая подсказывает нам, что недоверчивостью, комплексом жертвы и неполноценности далеко не уйдешь, без государственного мышления, общественной строгости и готовности, без великой веры в собственную страну далеко не уйдешь.
А мы готовимся в дальний путь, поскольку за нами 28 мая, поскольку мы идем издалека.
Вновь поздравляю с великим праздником. Павшие в героических майских битвах своей кровью заложили основы нашего государства. Государства, которое было названо Республика Армения и дало нам паспорта, в прямом и переносном смысле. Я желаю всем мира и удачи, чтобы мы и впредь имели счастье носить с гордостью и достоинством на протяжении веков этот паспорт.