ՄԱԿ-ում ստորագրվել է սպառազինության կրճատման ծրագիր
Միջուկային զենքի չտարածման պայամանգրի 189 անդամ-երկրներ ստորագրել են ՄԱԿ-ի` քայլ առ քայլ սպառազինության կրճատմանն ուղղված ծրագիրը: Այս մասին հաղրդում է Ինտերֆաքս-ը` հղում կատարելով բրիտանական Բի-Բի-Սի հեռուստաընկերությանը:
Մանակիցները մեկ ամիս շարունակվող բանակցություններից հետո, վերջին օրը ընդհանուր համաձայնության են եկել հռչակագրի վերջնական տեքստի շուրջ:
Ինչպես ասվում է հաղորդագրությունում` նախատեսվող ծրագրի համաձայն` միջուկային զենքի տիրապետող գերտերությունները` Մեծ Բրիտանիան, Չինաստանը, Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը և Ֆրանսիան, մտադիր են արագացնել իրենց զինաբազաների կրճտաման գործընթացը:
Փաստաթղթում ասվում է նաև, որ նախատեսվում է 2012 թ-ին հրավիրել կոնֆերանս` Մերձավոր Արևելքում միջուկային և զանգվածային ոչնչացման զենքից ազատ գոտու ստեղծման վերաբերյալ:

В ООН подписан план по постепенному разоружению
189 стран-участников договора о нераспространении ядерного оружия подписали в ООН детализированный план по постепенному разоружению, сообщает Интерфакс со ссылкой на британскую телерадиовещательную корпорацию Би-би-си.
Его участники пришли к консенсусу относительно окончательного текста декларации в последний день конференции, продолжавшейся месяц.
Как отмечается в сообщении, согласно принятому плану, признанные ядерные державы (Великобритания, Китай, Россия, США и Франция) намереваются ускорить процесс сокращения своих арсеналов.
В документе также содержится призыв созвать в 2012 году конференцию по созданию на Ближнем Востоке зоны, свободной от ядерного оружия и оружия массового уничтожения, сообщает источник.