Ստոկհոլմում կայացել է Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված սեմինար
Մայիսի 31-ին Ստոկհոլմում կայացել է Միջազգային իրավունքի ասոցիացիայի շվեդական մասնաճյուղի կազմակերպած սեմինարը «Ցեղասպանություն Օսմանյան կայսրությունում 1915 թվականին. կենդանի պատմություն, իրավական խնդիրներ, վաղեմության իրավունք և պատասխանատվություն» խորագրով:
Սեմինարը նախագահել է Միջազգային իրավունքի փորձագետ և Շվեդիայի Միջազգային իրավունքի ասոցիացիայի նախագահ Օվե Բրինգը: Միջոցառմանը մասնակցել է և ելույթով հանդես եկել Շվեդիայում Հայաստանի դեսպան Արա Այվազյանը, Դունդեի համալսարանի Միջազգային իրավունքի պրոֆեսոր Կաջ Հոբերը և պատմաբան ու Armenica.org կայքի գլխավոր խմբագիր Վահագն Ավետյանը, ինչպես նաև` շուրջ 50 մասնակիցներ, ներառյալ Շվեդիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ներկայացուցիչներ, Շվեդիայի Մարդու իրավունքների ասոցիացիայի անդամներ, գիտնականներ, ինչպես նաև` հայկական, թուրքական և ասորական համայնքների ներկայացուցիչներ:
Դեսպան Այվազյանը, ներկայացնելով Ցեղասպանության պատմությունը, անդրադարձել է նաև հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին և ցյուրիխյան արձանագրություններին, դրանց վավերացման կասեցման պատճառներին:
Պրոֆեսոր Հոբերը հակիրճ ներկայացրել է միջազգային իրավունքում վաղեմության վերաբերյալ իր ուսումնասիրությունները: Բացատրելով, որ շատ բարդ կլինի կանխատեսել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ տեսական նախադեպի հավանականությունը կամ արդյունքը` պրոֆեսորը մատնանշել է, որ ելնելով իրադարձությունների բնույթից, այդ հարցը կարող է հետագա քննության համար ներկայացվել միջազգային դատական կառույցներ, օրինակ` Միջազգային քրեական դատարան:
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից հայտնում են, որ Վահագն Ավետյանի ելույթը նվիրված է եղել պետական ինքնությանը, իրավահաջորդությանը և պատասխանատվությանը: Նրա ներկայացմամբ կան խելամիտ հիմքեր Թուրքիայի Հանրապետության ժխտողական քաղաքականությունը տանելու դեպի հավանական լիբերալ պատասխանատվության, որով նախատեսվում է նաև Ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչում Թուրքիայի կողմից:

Семинар по теме Геноцида армян в Османской империи – в Стокгольме
В Стокгольме накануне состоялся семинар шведского филиала Ассоциации международного права на тему «Геноцид в Османской империи 1915 года: живая история, правовые проблемы, срок давности и ответственность», сообщает пресс-служба МИД Армении.
На семинаре председательствовал эксперт международного права, председатель Ассоциации международного права Швеции Ове Бринг. На мероприятии выступили с докладом посол Армении в Швеции Ара Айвазян, профессор международного права университета Дундея Кадж Хобер и историк, главный редактор сайта Armenica.org Ваагн Аветян, а также представители внешнеполитического ведомства Швеции, члены ассоциации по правам человека, ученые, представители армянской, сирийской и греческой общин.
Посол Айвазян, представив историю Геноцида, обратился также к теме урегулирования армяно-турецких отношений и цюрихским протоколам, причинам приостановления процедуры их ратификации.
Профессор Хобер кратко представил свои исследования о сроке давности в международном праве. Объяснив, что очень сложно прогнозировать в случае с Геноцидом армян вероятность теоретического прецедента или результата, профессор указал, что, исходя из характера событий, этот вопрос может быть представлен в международные судебные структуры, например, в Международный уголовный суд.
Выступление Ваагна Аветяна было посвящено государственной идентичности, правопреемственности и ответственности. По его мнению, есть разумные основания для подведения политики отрицания Турции под возможную либеральную ответственность, которая предусматривает также официальное признание Геноцида самой Турцией.