ՄԱԿ-ի համաժողովում կներկայացվի Հայաստանի զեկույցը
Այս տարի նոյեմբերին Ժնևում կկայանա ՄԱԿ-ի համաժողովը, որի ընթացքում կներկայացվի Հայաստանում մրցակցության ոլորտի մասին զեկույցը: Այս նպատակով, ինչպես այսօր ճեպազրույցի ընթացքում հայտնեց ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը, Հայաստանում են ՄԱԿ փորձագետները:
«Մեզ համար շատ կարևոր է մրցակցության ոլորտում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ ունենալ օբյեկտիվ պատկեր»,- ասաց նա:
ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման կոնֆերանսի (UNCTAD) ներկայացուցիչ Ուլա Շվագերը, ով մրցակցության և սպառողների քաղաքականության հարցերով բաժնի փորձագետ է, հայտնեց, որ զեկույցում մի շարք անդրադարձներ կարվեն մրցակցության իրավական ոլորտին, կիրարկմանը, ՏՄՊՊՀ համագործակցությանը այլ մարմինների հետ: Համաժողովում կներկայացվի նաև Հայաստանին տեխնիկական աջակցության համակողմանի ծրագիրը և կորոշվեն այն դոնորները, որոնք կկարողանան աջակցել ծրագրին:
Նա նշեց, որ ՄԱԿ-ի համաժողովում ներկա են լինելու UNCTAD անդամ պետությունների 300-400 պատվիրակներ:
Հավելենք, որ նման զեկույցներ ՄԱԿ-ի համաժողովում ներկայացվում են յուրաքանչյուր տարի մեկ երկրի մասին: Նախորդ տարի զեկույցը եղել է Թուրքիայի մասին:

В Женеве представят доклад по ситуации в антимонопольной сфере
Доклад по ситуации в антимонопольной сфере в Армении будет представлен в нынешнем году в ходе международного форума в Женеве. С этой целью в Армении находятся эксперты ООН, сообщил сегодня журналистам председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК)Армении Артак Шабоян.
«Объективная оценка ситуации в сфере конкуренции в Армении для нас очень важна», - отметил А.Шабоян.
Представитель Конференции ООН по торговле и развитию (UNCTAD), эксперт Ула Швагер сообщила, что по итогам форума будет представлена также всеобъемлющая программа технического содействия Армении и определятся доноры, которые смогут содействовать программе. Она отметила, что на форуме будут присутствовать 300-400 делегатов стран-участниц UNCTAD.
Отметим, что такие доклады на Конференции ООН по торговле и развитию представляются ежегодно. В прошлом году доклад представлял ситуацию в сфере конкуренции в Турции.