ԱԵԼ երկրները պայմանավորվել են անտեսել իսրայելական շրջափակումը
Արաբական երկրների ԱԳՆ-ների ղեկավարները կոչ են արել ՄԱԿ-ի Ավտանգության խորհրդին բարձրացնել Գազայի հատվածում իսրայելական շրջափակման հանման խնդիրը: Համաձայն Ռիա Նովոստիի, այդ մասին Կահիրեում մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Արաբական երկրիների լիգայի (ԱԵԼ) գլխավոր քարտուղար Ամր Մուսան:
Մուսայի խոսքերով` ներկայացնել համապատասխան առաջարկություններ հանձնարաված է Լիբանանին, միակը արաբական երկրներից, որը ներկայումս հանդիսանում է ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի ոչ մշտական անդամ:
Արաբական երկրները պայմանավորվել են «անտեսել իսրայելական շրջափակումը և անել հնարավորը, որ Գազայի հատվածի բնակիչներին օգնություն ցուցաբերվի»:
«Արդեն կոնկրետ քայլեր կան. Եգիպտոսը որոշել է Գազայի հատվածի հետ սահմանին բացել հսկիչ-անցագրային կետը»,- համաձայն աղբյուրի, հավելել է ԱԵԼ-ի գլխավոր քարտուղարը:

Арабские страны договорились игнорировать израильскую блокаду
Главы МИД арабских стран призвали Совбез ООН рассмотреть вопрос о снятии израильской блокады с сектора Газа. Согласно РИА Новости, об этом сообщил в ночь на четверг на пресс-конференции в Каире генсек Лиги арабских государств (ЛАГ) Амр Муса.
По словам Мусы, внести соответствующее предложение поручено Ливану - единственной арабской стране, которая в настоящее время является непостоянным членом СБ ООН.
Сами арабские государства договорились "игнорировать израильскую блокаду и делать все возможное для оказания помощи жителям сектора Газа".
"Уже есть и конкретные шаги - это решение Египта открыть контрольно-пропускной пункт на границе с сектором Газа", - согласно источнику, добавил генсек ЛАГ.