«Ազատության նավախմբի» թուրքերը վերադարձան հայրենիք
Այսօր Անկարայի օդանավակայանում վայիրէջք կատարեցին «Ազատության նավախմբի» մասնակիցներին հայրենիք վերադարձրած ինքնաթիռները: Այս մասին հաղորդում է Բի-Բի-Սի-ն: Թուրքիա տեղափոխվեցին նաև իսրայելական զինվորականների կողմից սպանված 9 հոգու դիակները:
Ընդհանուր առմամբ, Թուրքիա է վերադարձել այս երկրի 400, ինչպես նաև Մեծ Բրիտանիայի 37 քաղաքացի: Ակտիվիստներով ևս մեկ ինքնաթիռ վայրէջք է կատարել Հունաստանում: Այս երկրի քաղաքացիները նույնպես «Ազատության նավախմբի» անդամներից էին:
Միևնույն ժամանակ, ինչպես հայտնում է «Ֆինամ» գործակալությունը, Թուրքիան այսօր ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդում կդնի Իսրայելի գործողությունները հետաքննող միջազգային հանձնաժողովի ստեղծման հարցը: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Ահմեդ Դավութօղլուն: Նա նաև նշել է, որ հրեական պետության հետ Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման համար Իսրայելը պետք է հանի Գազայի հատվածի շրջափակումը:

Турецкие активисты ""Флотилии свободы" вернулись на родину
Самолеты с активистами так называемой "Флотилии свободы" сегодня приземлились в аэропорту Анкары. Также на территорию Турции доставлены и тела девяти убитых израильскими военными правозащитников, передает РБК.ру со ссылкой на Би-би-си.
В Турцию прибыли 400 граждан этой страны, а также 37 подданных Соединенного Королевства. Еще один самолет с активистами приземлился в Греции, граждане этого государства также принимали участие в акции по доставке помощи в Газу.
Между тем, как сообщает “Finam”, Турция поставит сегодня вопрос о создании международной комиссии по расследованию действий Израиля в Совете Безопасности ООН. Об этом заявил министр иностранных дел страны Ахмет Довуготлу. При этом он отметил, что для нормализации отношений с еврейским государством Израиль должен снять блокаду Газы.