Պան Գի Մունը Իսրայելից մանրամասն տեղեկատվություն է պահանջում
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը կոչ է արել իսրայելական իշխանություններին ամբողջական և մանրամասն տեղեկատվություն տրամադրել դեպի Գազա ուղևորվող «Ազատության նավախմբի» գրոհի վերաբերյալ: Այս մասին, ըստ ՌԻԱ Նովոստի գործակալության, նա հայտնել է լրագրողներին ՄԱԿ գրասենյակում` տարբեր երկրների, այդ թվում` ԱԽ մշտական անդամների հնգյակի, Իսրայելի, Թուրքիայի և Պաղեստինի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումից հետո:
Նա ընդգծել է, որ Իսրայելը պետք է հնարավորինս սեղմ ժամկետներում տրամադրի ամբողջական տեղեկատվություն` նաև ձերբակալվածների, վիրավորների և զոհերի վերաբերյալ:
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարը գոհունակություն է հայտնել, որ իսրայելական իշխանությունների կողմից ձերբակալվածներն արդեն վերադառնում են իրենց տները:
Միևնույն ժամանակ, Պան Գի Մունը կոչ է արել կողմերին այնպես գործել, որպեսզի ողբերգությունը չկրկնվի: Նա ասել է, որ տեղյակ է Գազա ուղևորվող ևս երկու նավի մասին, և հույս հայտնել, որ կողմերը զգուշորեն կգործեն:
Պան Գի Մունը նշել է, որ խորհրդակցություններ է անցկացնում ՄԱԿ ԱԽ հիմնական անդամների, ինչպես նաև Իսրայելի, Թուրքիայի և արաբական երկրների ներկայացուցիչների հետ` գտնելու միասնական լուծում, թե ինչպես պետք է ընթանա տեղի ունեցածի հետաքննությունը: Թուրքիան և արաբական երկրները պնդում են միջազգային հետաքննության անցկացման անհրաժեշտության վրա:
ՄԱԿ գխավոր քարտուղարը ևս մեկ անգամ կոչ է արել հանել Գազայի հատվածի շրջափակումը և հույս հայտնել, որ տեղի ունեցածը չի անդրադառնա պաղեստինաիսրայելական բանակցությունների վրա, որտեղ միջնորդի դերում հանդես են գալիս Միացյալ Նահանգները:

Пан Ги Мун призвал Израиль предоставить детальную информацию
Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун призвал израильские власти предоставить полную информацию о событиях, приведших к убийству израильским спецназом людей во время захвата "Флотилии свободы", направлявшейся в сектор Газа. Об этом, согласно РИА Новости, он заявил журналистам в среду вечером в штаб-квартире ООН после консультаций с представителями различных стран, включая пятерку постоянных членов Совета безопасности, Израиль, Турцию, Палестину.
«Израильские власти должны предоставить как можно скорее и в полном объеме всю детальную информацию о событиях вокруг инцидента, включая информацию о задержанных, раненых и убитых», - сказал Пан Ги Мун.
Он также выразил удовлетворение тем, что задержанные израильскими властями участники гуманитарного конвоя начинают возвращаться домой.
Пан Ги Мун призвал все стороны действовать таким образом, чтобы предотвратить повторение трагедии. "Я знаю, что еще один или два судна направляются с гуманитарным грузом в Газу. Все стороны должны действовать осторожно, ответственно, чтобы не допустить повторение трагического инцидента с гибелью людей", - сказал Пан Ги Мун.
Он также сообщил, что проводит консультации с ключевыми членами СБ ООН, представителями Израиля, Турции и арабских стран с целью найти решение вопросу о том, каким должно быть расследование инцидента. Главный вопрос - будет ли оно международным, как настаивали Турция и арабские страны, или будет проводиться исключительно израильскими силами.
Генсек также вновь повторил неоднократно звучавший в его выступлениях и решениях СБ ООН призыв к Израилю немедленно снять блокаду сектора Газа.
Кроме того, он выразил надежду, что произошедшее в Средиземном море не сорвет проведение непрямых палестино-израильских переговоров о сближении позиций при посредничестве США.