Պան Գի Մունը Իսրայելից մանրամասն տեղեկատվություն է պահանջում
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը կոչ է արել իսրայելական իշխանություններին ամբողջական և մանրամասն տեղեկատվություն տրամադրել դեպի Գազա ուղևորվող «Ազատության նավախմբի» գրոհի վերաբերյալ: Այս մասին, ըստ ՌԻԱ Նովոստի գործակալության, նա հայտնել է լրագրողներին ՄԱԿ գրասենյակում` տարբեր երկրների, այդ թվում` ԱԽ մշտական անդամների հնգյակի, Իսրայելի, Թուրքիայի և Պաղեստինի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումից հետո:
Նա ընդգծել է, որ Իսրայելը պետք է հնարավորինս սեղմ ժամկետներում տրամադրի ամբողջական տեղեկատվություն` նաև ձերբակալվածների, վիրավորների և զոհերի վերաբերյալ:
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարը գոհունակություն է հայտնել, որ իսրայելական իշխանությունների կողմից ձերբակալվածներն արդեն վերադառնում են իրենց տները:
Միևնույն ժամանակ, Պան Գի Մունը կոչ է արել կողմերին այնպես գործել, որպեսզի ողբերգությունը չկրկնվի: Նա ասել է, որ տեղյակ է Գազա ուղևորվող ևս երկու նավի մասին, և հույս հայտնել, որ կողմերը զգուշորեն կգործեն:
Պան Գի Մունը նշել է, որ խորհրդակցություններ է անցկացնում ՄԱԿ ԱԽ հիմնական անդամների, ինչպես նաև Իսրայելի, Թուրքիայի և արաբական երկրների ներկայացուցիչների հետ` գտնելու միասնական լուծում, թե ինչպես պետք է ընթանա տեղի ունեցածի հետաքննությունը: Թուրքիան և արաբական երկրները պնդում են միջազգային հետաքննության անցկացման անհրաժեշտության վրա:
ՄԱԿ գխավոր քարտուղարը ևս մեկ անգամ կոչ է արել հանել Գազայի հատվածի շրջափակումը և հույս հայտնել, որ տեղի ունեցածը չի անդրադառնա պաղեստինաիսրայելական բանակցությունների վրա, որտեղ միջնորդի դերում հանդես են գալիս Միացյալ Նահանգները:

Ban Ki-moon demands full and detailed account" of commando raid
The UN secretary-general said Israeli authorities must provide a "full and detailed account" of the commando raid on six ships that tried to break the Gaza siege to deliver some 10,000 tonnes of supplies, the AFP agency informs.
Ban said he was looking at "various options" to conduct a "prompt, credible, impartial and transparent" investigation of the incident, as called for by the UN Security Council.
Earlier, the Geneva-based UN Human Rights Council set up an independent international investigation into the Israeli raid, the source reports.
"Everything must be done to prevent another incident of this kind," the UN boss said. "All concerned should act with a sense of care and responsibility, and in accordance with international law."
Stressing the need "to avoid provocations," Ban said the world body raised its concerns with international partners and Israeli authorities, says the AFP.
In recent months, Ban has consistently urged Israel to lift the blockade and allow the United Nations and other humanitarian relief supplies into Gaza.